Od konce května si už v hospodě nezapálíte, rozhodli senátoři

Protikuřácký zákon

Od konce května si už v hospodě nezapálíte, rozhodli senátořiAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Senát schválil takzvaný protikuřácký zákon beze změn. Od konce května tak má platit absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin. Horní komora o přijetí normy dnes rozhodla po téměř pětihodinovém maratonu argumentů pro a proti přijetí navržených opatření. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Předlohu v závěrečném hlasování podpořilo 45 ze 68 přítomných členů horní komory, jednotně pro hlasovali pouze přítomní členové klubu ANO a Klubu nezávislých senátorů.

Norma má zavést také zákaz kouření na nástupištích, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech. Tyto cigarety budou podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) povoleny naopak v kavárnách barech i restauracích. Výjimku budou mít i vodní dýmky. Zákon zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech.

Návrh počítá se sankcemi ve formě zákazu činnosti až na dva roky za porušení zákazu prodeje cigaret mimo vybraná místa nebo osobě mladší 18 let, případně za prodej alkoholu podnapilému člověku. Právě toto ustanovení se stalo předmětem nejčastější kritiky řady senátorů včetně vládní KDU-ČSL. O jeho zrušení ale Senát nehlasoval.

Podobně dopadla i snaha Ivo Valenty (za Stranu soukromníků) povolit kuřárny v pohostinstvích, pokud budou bez obsluhy, nebo návrh Václava Hampla (za KDU-ČSL) zakázat kouření v autech, pokud v nich jedou děti. Toto zpřísnění zákona nyní nedoporučil ani ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), podle něhož je norma maximálním kompromisem.

Zákon podle ministra rozšiřuje okruh míst, kde bude zakázán prodej tabákových výrobků, elektronických cigaret a alkoholických nápojů, například o pojízdné prodejny. Zákon rovněž zvyšuje sankce za prodej tabákových výrobků a alkoholu. Například v případě prodeje cigaret dětem vládní předloha počítá až s dvoumilionovou sankcí. „Navrhované sankce mají působit především preventivně před porušováním povinnosti. Cílem není trestat,“ zdůraznil ministr.

Sám Ludvík původně kolem schvalování zákona v Senátu očekával tuhý boj. „Musím konstatovat že jsem od těch lobbistů čekal lepší výkon,“ oddechl si nakonec. Radost z přijetí zákona vyjádřil i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Skvělá zpráva ze Senátu! Protikuřácký zákon schválen, ČR se konečně zařadí mezi slušné země, omezí kouření a ochrání zdraví svých občanů,“ napsal na svém twitterovém účtu. 

 

V Evropě kouření omezují

Prakticky všechny země v Evropě nějakým způsobem alespoň částečně omezují kouření ve veřejných uzavřených prostorách. Průkopníkem se na tomto poli stalo Irsko, které v roce 2004 zavedlo jako první země světa celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích.

Od ledna 2006 zakázala kouření na pracovištích, v restauracích a barech Belgie. Částečné výjimky byly zrušeny v roce 2011. Úplný zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací, barů i pracovišť, platí i v Bulharsku a to od července 2012. Od roku 2007 platí zákaz kouření ve veřejných uzavřených prostorách v Anglii (výjimku zde tvoří soukromé kluby), Walesu i Severním Irsku; ve Skotsku podobný zákaz platí již od března 2006. 

Kouření uvnitř veřejných prostor zakazují i Francie, Island, Kypr, Litva, Lotyšsko Maďarsko, Makedonie, Norsko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Španělsko, Turecko a Ukrajina. Dalších patnáct zemí kouření sice rovněž reguluje, některé bary a restaurace jsou však z nařízení vyjmuty. Případné výjimky jsou vázány zejména na celkovou plochu vnitřních prostor. 

Čtěte také: Poslanci schválili protikuřácký zákon, kuřárny neprošly

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články