Mayová: Britové musí snížit imigraci

Favoritka na funkci premiérky

Mayová: Britové musí snížit imigraciAKTUALIZOVÁNO 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Británie musí snížit imigraci, ale stanovovat pro to nějaká časová vymezení by nebylo prospěšné. Řekla to v neděli britská ministryně vnitra Theresa Mayová, která patří k favoritům na nového šéfa vládní Konzervativní strany a zároveň na funkci premiéra. Jedním z důvodů, proč Britové v nedávném referendu hlasovali pro odchod z Evropské unie, je nespokojenost mnohých z nich s množstvím přistěhovalců z ostatních zemí EU, jako je například Polsko a Česko.

Zastánci odchodu Británie z unie (brexitu) dali v referendu jasně najevo své obavy z přistěhovalectví, které bude muset příští vláda snížit „na přijatelnou úroveň,“ uvedla v britské televizní stanici ITV Mayová, která před referendem byla pro setrvání britských ostrovů v unii.

Čtěte také: ‚Brexit bude pomalý. Kdo chce trestat Británii, ten chce zničit Evropu‘

Nestydíte se? Naprostý kecy, pokřikují na Borise Johnsona na ulici

Druhý vážný favorit na šéfa strany a vlády ministr spravedlnosti a zastánce brexitu Michael Gove v pátek uvedl, že chce jako ministerský předseda zavést přistěhovalecký systém po vzoru Austrálie. Ta je považována za zemi s jedním z nejpřísnějších imigračních systémů. Canberra příliv reguluje tak, že vedle kvót pro ekonomické přistěhovalectví zájemce boduje. Vyhodnocuje například znalost jazyka, věk, zkušenosti či význam znalostí pro hospodářství země. Pokud uchazeč určitý limit nesplní, nárok na přistěhování nemá.

Mayová v neděli dále zdůraznila, že Británie musí mít před zahájením jednání o podmínkách odchodu a dalších vztazích s EU po brexitu zcela jasno, jakou chce s evropskými partnery vyjednat dohodu. Opakovala, že jako premiérka by tato jednání letos nezahájila. Je podle ní důležité, aby nová vláda postupovala a načasovala proces tak, aby dosáhla dobré dohody pro Británii. Podobný „opatrný“ postoj se očekává i od Govea.

Vyjednávání dohody, které má zahájit Londýn formálním spuštěním článku 50 unijní lisabonské smlouvy z roku 2009, chce naopak začít co nejdříve, a to rozhodně letos, francouzský prezident François Hollande a někteří další představitelé EU.

Britský konzervativní premiér David Cameron, který po neúspěšné kampani za setrvání země v EU odstupuje, odmítl vyjednávání zahájit. Přísluší to podle něj novému šéfovi kabinetu, jehož jmenování se očekává 9. září.

Čtěte také: Průzkum: Britové by hlasovali stejně, třetina však nevěří, že k brexitu dojde

‚Popraven brexitem. Kudla do zad.‘ Krvavé titulky Johnsonova pádu

Více zajímavý textů o brexitu čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články