Putin: Stalinismus nelze srovnávat s nacismem

Ostře sledovaný pořad

Putin: Stalinismus nelze srovnávat s nacismemAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v tradiční několikahodinové debatě odpovídá na otázky občanů i expertů nejrůznějších odvětví. V besedě se zatím pochlubil rekordní těžbou uhlí nebo anexí Krymu a zároveň odsoudil vraždu opozičníka Němcova. Putin také poznamenal, že Kyjev sám Donbas vlastníma rukama izoluje. Dotazů přišlo nejrůznější formou minimálně jeden milion.

Vladimir Putin se zatím ve svých odpovědích zaměřil na ekonomickou situaci v zemi. Zmínil vysokou inflaci, ale nezapomněl se pochlubit nejvyšší historickou těžbou ropy a nízkým deficitem rozpočtu. Konferenci můžete sledovat živě skrze přenos RT na serveru Youtube.

Kromě současných otázek zabrousil Vladimir Putin i do historie. „I přes hrůzy, které Stalinův režim napáchal, se nesnažil vymýtit etnické skupiny,“ poznamenal Putin. Proto nelze podle něj stalinismus srovnávat s nacismem. 

V televizní besedě s ruskými občany dnes prezident Putin také prohlásil, že ruský liberální politik Boris Němcov byl radikální opozičník, jeho vražda byla tragická a „absolutně ostudná“. Existují-li objednatelé tohoto činu, ruský prezident neví. „Ukáže se to během vyšetřováním, které probíhá,“ poznamenal.

Putin dnes pochválil ruské vyšetřovatele za rychlé pátrání po Němcovových vrazích. Po jednom, dvou dnech vyšetřovatelé vrahy znali, otázkou jen bylo, kdy se podaří je zadržet, řekl prezident. Pokud jde o ruskou liberální opozici, ta má podle šéfa Kremlu právo účastnit se veřejného politického života. Dostane-li se do parlamentu, ponese odpovědnost za vše, co navrhuje. Mimo parlament je možné kritizovat vše, uvedl prezident. 

Kyjev pak podle Putina nedělá nic pro sociální ekonomickou a sociální obnovu Donbasu, totální blokáda trvá. „Ukrajina vlastníma rukama izoluje Donbas,“ poznamenal šéf Kremlu. Rusko se podle něj do vnitřních ukrajinských záležitostí vměšovat nehodlá. 

Ruská vojska na Ukrajině nejsou, zopakoval Putin stanovisko Moskvy, která aktivní zapojení ruských jednotek na východě Ukrajiny opakovaně popírá. „Ukrajina je nezávislý a svrchovaný stát, a k tomuto faktu je třeba přistupovat k úctou,“ řekl prezident. 

Putin je nicméně přesvědčen, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, i když připouští, že mohou být i jiné názory. Moskva má podle něj zájem na urovnání krize a hospodářském povznesení svého souseda. 

„Budeme dál usilovat o rozvoj vztahů s Ukrajinou, protože to odpovídá našim zájmům,“ konstatoval prezident. „Od Kyjeva žádáme jediné: rovnoprávné vztahy s Ruskem ve všech oblastech,“ řekl Putin. Na prvním místě jmenoval rovnoprávnost pro ruskojazyčné Ukrajince a vyzval Kyjev, aby „bezezbytku“ respektoval únorové mírové dohody podepsané v Minsku. 

„Rusko nehodlá vnucovat Ukrajině řešení krize v Donbasu, ale bude vyjadřovat svůj názor,“ zdůraznil Putin. „Nechceme obnovovat impérium, nemáme imperiální ambice,“ dodal.

Rakety v Íránu nijak nevadí

Další otázka směřovala na ruskou raketovou dohodu s Íránem. Podle Vladimira Putina Írán projevuje velkou pružnost a přání dosáhnout kompromisu v řešení sporu kolem svého jaderného programu. Dodávka ruského systému protivzdušné obrany S-300 Teheránu nepodléhá žádným sankcím OSN, a Rusko proto nevidí důvod, proč by ji nemělo realizovat, dodal. 

Putin v minulých dnech zrušil zákaz dodávky protiraket S-300 Íránu. Teherán už v roce 2007 uzavřel s Ruskem kontrakt na dodávku několika baterií těchto zbraní, avšak jejich vývoz zakázal předchozí prezident Dmitrij Medveděv v roce 2010 pod tlakem Západu. Izrael chystaný vývoz raket ostře odsoudil a kritizoval ho i Washington. 

Realizace kontraktu má podle prezidenta Putina i ekonomické důvody. Cena systému S-300 se blíží miliardě dolarů a ruským výrobcům ji nikdo neuhradí, upozornil prezident. Přestože po pozastavení kontraktu v roce 2010 se objevily nabídky, že některý jiný stát systém odkoupí, žádná nabídka nepřišla, dodal. 

Ruské protirakety rozmístěné v Íránu Izrael „absolutně neohrožují“, jde o čistě obranný systém, komentoval Putin kritické výhrady Tel Avivu. Vzhledem ke konfliktu v Jemenu zároveň jde o faktor zadržování, uvedl Putin. 

Do obchodů jen ruské potraviny

Putin uvedl, že ekonomické sankce se už netýkají ani tolik Ukrajiny. Souvisí to prý s tlakem mocností na rubl a cenu ropy, což Rusku škodí. Dodal dokonce, že pro zemědělství by zrušení sankcí bylo v současnosti špatné, protože paradoxně právě sankce pomohly rozvoji zemědělství v Rusku a domácí produkce.

Obecně téma sankcí a výrobků, které nejsou v Rusku k dostání je velkým tématem. Putina se ptají lidé z nejrůznějších odvětví zemědělství i další výroby. Tyto otázky i následné prezidentovi odpovědi se nesou spíše ve smířlivém duchu.

Putin podotkl, že je sice např. dovoz jablek z Polska přímo omezen, polská jablka jsou ale stále k dostání a to přes importéry z jiných států, kam Polsko stále dováží. Vyjádřil dokonce přání, že by ruské potraviny měly v budoucnu plně ty zahraniční nahradit a na pultech obchodů by tak byly jen ruské produkty.

Čtěte také: Pobaltí žije ve stínu ruské hrozby. A může být ještě hůř

Motorkáři Noční vlci jsou jako Putinova smečka, píše Der Spiegel

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články