Podnikatelka nestihla včas EET. Finanční úřad jí zavřel prodejny

Uzavření podniku kvůli EET

Podnikatelka nestihla včas EET. Finanční úřad jí zavřel prodejnyNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Finanční správa zavřela knihkupectví a papírnictví ve Slavkově, jelikož prodejny podnikatelky Heleny Hlásenské nebyly napojeny na EET. Upozornění na to, že prodejny nemají EET, přitom finančnímu úřadu nahlásila sama majitelka, protože objednaná počítačová firma jí systém elektronické evidence nestihla do obchodů včas zapojit. Majitelka ztráty svého obchodu k dnešnímu dni vyčíslila na statisíce.

Podnikatelka Helena Hlásenská při zavedení EET požádala o napojení systému do svých obchodů počítačovou firmu ze Slavičína, se kterou dlouhodobě spolupracovala. Firmu ovšem přetížily podobné požadavky a Hlásenské řekla, aby počkala. Hlásenská tedy poslala dopis finančnímu úřadu ve Slavkově, že zapojení systému k 1. březnu, kdy podle zákona musela být EET zapojena, kvůli firmě nestihne. Ta nakonec zakázku od Hlásenské neudělala ani v březnu, ani v dubnu, a nakonec přestala komunikovat úplně. 

„Řekli nám, že zakázku za 150 tisíc dělat nebudou. Přitom jsme respektovali cenu i vše okolo, neměli jsme s ničím problém,“ řekl pro rádio Svobodný vysílač manžel podnikatelky Alois Hlásenský. O změně počítačové firmy nejprve neuvažovali, protože s ní spolupracovali dvacet let a firma navíc znala program a formát, které knihkupectví a papírnictví Hlásenské používá.

Do slavkovské prodejny přišla kontrola poprvé na začátku června, při další návštěvě na konci měsíce udělili majitelce pokutu 65 tisíc korun. Při třetí inspekci finanční úřad obchod zavřel. „Oznámili, že zavírají. Bylo to překvapující a nečekané, úřad dobře věděl, proč EET neplníme, a vůbec na to nebral zřetel. Navíc to načasovali těsně před začátek školního roku, kdy máme v papírnictví ‚Vánoce‘, a vzal si jako rukojmí obyvatele Slavkova, zaměstnance a dodavatelské firmy,“ uvedl Hlásenský pro server iDnes.cz.

K okamžitému uzavření prodejny finanční správa přistoupila, přestože stále není dořešená pokuta, která byla majitelce udělena. Finanční správa to sice může učinit, ale je to spíše výjimečné. „Zpravidla však finanční úřad neuzavírá provozovnu při prvním zjištění porušení povinností, ale ponechává poplatníkovi čas k tomu, aby si například pokladní zařízení pořídil,“ uvedl pro iDnes.cz zástupce ředitele Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík. 

Jakmile podnikatel prokáže, že odstranil nedostatky, může prodejnu znovu otevřít. Hlásenská chce oslovit jinou počítačovou firmu. Ztráty obchodu k dnešnímu dni vyčíslila na statisíce, které už nedožene.

Od začátku povinnosti EET už finanční úřad udělil 334 pokut, jejichž celková výše přesahuje 3,5 milionu korun. „Nejčastějším prohřeškem je nevystavení účtenky, kam spadá i to, že účtenka neobsahuje všechny povinné náležitosti, dále pak neodeslání datové zprávy či neumístění informačního oznámení,“ řekl pro iDnes.cz Stančík.

K případu zjišťujeme další podrobnosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babiš měkne? Plánuje osekat vlastní vlajkovou loď EET

Kvůli EET a eReceptu se zavře asi 100 lékařských ordinací

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články