AHG požaduje na vládě za část OKD čtyři miliardy

REORGANIZACE OKD

AHG požaduje na vládě za část OKD čtyři miliardyNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Součástí návrhu na reorganizaci OKD, který většinoví majitelé firmy, skupina Ad Hoc Group (AHG), předložili v březnu vládě, je účast státu ve výši čtyř miliard Kč výměnou za akciový podíl. Skupina AHG také navrhla státu, že odepíše 11,3 miliardy korun dluhu a dodá do firmy hotovost 956 milionů korun až do doby stabilizace OKD.

Návrh na reorganizaci vládě skupina předložila v březnu. „Do současné chvíle jsme od vlády ani jiného subjektu neobdrželi žádný další návrh konsensuálního řešení současné situace OKD,“ uvedl mluvčí Ad Hoc Group Roman Pařík.

Skupina dnes také odmítla, že by se pro OKD snažila získat záruky 17 miliard korun či že usiluje o neomezenou státní záruku. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v pátek řekl, že nynější většinoví majitelé černouhelných dolů sdružení ve skupině věřitelů Ad Hoc Group žádají záruky na budoucí výdaje ve výši 15 až 19 miliard korun a ještě navrch vyplacení 5,4 miliardy korun. „Oni v zásadě chtějí neomezené záruky za všechny budoucí výdaje. Tahle nabídka se nám ne zcela líbila,“ řekl ministr serveru.

Ministr Mládek v pátek na Twitteru uvedl, že vláda zatím skupině Ad Hoc Group neslíbila žádnou spoluúčast na stabilizaci černouhelné OKD. Otevřeny jsou podle něj všechny možnosti včetně insolvence.

Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavla Krúpy tento týden navrhla AHG, že od ní OKD koupí. Podle Krúpy je Arca Capital, která je minoritním akcionářem NWR, schopna OKD provozovat pět až sedm let, aniž bude „dojit“ stát, uvedl ve čtvrtek v České televizi. Kolik je jeho firma ochotna za OKD zaplatit, neřekl.

O odkoupení OKD projevila zájem také skupina podnikatelů kolem obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera. Paukner ve čtvrtek řekl, že pokud by Arca Capital převzala závazky OKD, je jeho skupina schopna s ní jednat o provozování těžební společnosti.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Čtěte také: Ad Hoc Group neprodá OKD, dokud ji s vládou nestabilizuje

Zeman navrhuje znárodnění společnosti OKD

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články