Vozidlo na Marsu vyrobí kyslík pro astronauty

Následovník vozítka Curiosity

Vozidlo na Marsu vyrobí kyslík pro astronautyZÁBĚRY Z MARSU 5
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Následovník vozidla Curiosity umožní lidstvu, aby provedlo další velký skok. Na Mars se dostane v roce 2021 a v nehostinné atmosféře bude vyrábět kyslík pro budoucí astronauty. Zahraje si také na kameramana – bude natáčet záběry, které pak lidé na Zemi uvidí v kině v podobě 3D filmu.

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku odhalil podobu a účel vylepšené verze vozidla Curiosity. Bude vybavená k tomu, aby hledala známky dávného i současného života na Marsu. Především má ale umožnit život na planetě lidem.

Cíl? Rozložit oxid uhličitý

Díky nástroji MOXIE (Mars Oxygen ISRU Experiment) se má pokusit rozložit oxid uhličitý tak, aby z CO2 zůstalo jen životadárné O – kyslík. Když se to podaří, na astronauty budou čekat zásoby dýchatelného vzduchu. Zároveň by kyslík šel využít k výrobě paliva do raket, díky nimž by cesta na Mars nebyla pouze jednosměrná.

„Budete se cítit, jako kdybyste byli na Marsu,“ slibuje Bill Gerstenmaier z NASA.

Zlepšením prochází kamery, vozidlo jich bude mít hned celou sadu. Pořídí co nejdetailnější záběry kamenů a minerálů, na nichž mohly ulpět stopy života. Také pomohou samotnému vozidlo s lepším pohybem po povrchu. Jiné umějí natáčet 3D záběry. „Budete se cítit, jako kdybyste byli na Marsu,“ slibuje Bill Gerstenmaier z NASA.

Španělským příspěvkem mezinárodní mise je meteostanice MEDA schopná na Marsu měřit teplotu, vlhkost a rychlost větru. Zároveň umožní analyzovat prachové částice.

Konec jízdy pozpátku

Ne tak atraktivní, ale klíčovou novinkou budou upravená kola. Ta původní jsou největší bolístkou vozidla Curiosity, které pravidelně jezdí pozpátku, protože je to pohodlnější.

Obecně díky poznatkům a zkušenostem s vozidlem Curiosity NASA ušetří půl miliardy dolarů, i tak doručení bezmála tunového stroje na Rudou planetu přijde na 1,9 miliardy dolarů. Devítiměsíční cesta kosmem odstartuje v létě 2020.

Kromě Curiosity nechává stopy na Marsu vozidlo Opportunity, které letos v červenci překonalo rekordní vzdálenost na cizí planetě či vesmírném tělesu. Od roku 2005 urazilo něco málo přes 40 kilometrů. Předtím rekord držel sovětský Lunochod 2, který v roce 1973 přistál na Měsíci a ujel tam 38,6 kilometru.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit