Babiš: Je to fraška a skandál. Sobotka mě podrazil

Lex Babiš

Babiš: Je to fraška a skandál. Sobotka mě podrazilAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš po hlasování o zákoně o střetu zájmů Foto: FOTO: Printscreen ČT
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Za lháře a zloděje označil po odhlasování zákona o střetu zájmů Andrej Babiš část poslanců českého parlamentu. Za schválení zákona, kterému se často přezdívá lex Babiš, podle něj může premiér Bohuslav Sobotka, který se dohodl s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. „Byla to fraška a je to dílo těch, kteří v Poslanecké sněmovně sedí již 20 let, Kalouska a Sobotky,“ nešetřil kritikou Babiš na tiskové konferenci po hlasování, u nějž nebyl přítomen. „Sobotka mě podrazil stejně, jako dříve Zemana,“ pokračoval majitel Agrofertu, jenž se bude muset od firmy do 14 dnů odstřihnout, pokud chce dál čerpat veřejné dotace.

„Já jsem se projednávání nezúčastnil, protože jsme nechtěl vyvolávat vášně, nechtěl jsem číst celý seznam poslanců, kteří převedli svůj majetek na rodiny. V první řadě já musím zásadně odmítnout všechny ty lži. Pokud jsem v jednom rozhovoru řekl, že v Poslanecké sněmovně sedí 5 až 6 zlodějů, a za tím si stojím, tak po dnešku musím říct, že tam sedí několik lhářů a na prvním místě jsou to poslanci Kalousek, Kučera, Birke,“ řekl naštvaně Babiš.

Sobotka mě podrazil stejně jako dříve Zemana, tvrdí Babiš

„Jsem šokován z přístupu ČSSD a pana premiéra. Když pan premiér dnes říká, že politik nemá vlastnit firmy a média, ano já s tím můžu souhlasit, že by tam měla být nějaká pravidla, ale vždyť přeci se mnou v říjnu 2013 vyjednával o koalici. A co stalo, když jsem se stal ministrem financí? No před tím jsem přestal být generálním ředitelem firmy a odešel z představenstva firmy a nařídím ji. Je zajímavé, že tři roky a tři měsíce s tím nebyl problém a nyní je to problém, a kdyby on chtěl, tak by to zvrátil to hlasování. On to mohl zvrátit, ale to je dohoda pana Kalouska a pana premiéra,“ pokračoval v kritice rozhořčeně Babiš.

Babiš podle Kalouska naříká a kňučí, Chovance jeho reakce mrzí

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek Babišovo vystoupení na tiskové konferenci označil za nedůstojné kňučení. „Kdyby to byla dohoda Kalouska a Sobotky, tak to platí už tři roky,“ vtipkoval před novináři. Každý normální člověk podle něj pochopí, že ministr, který rozhoduje o pravidlech poskytování dotací, by je pro své firmy čerpat neměl. „Takové pravidlo tady bylo vždycky, jen přestalo být respektováno, tak bylo potřeba ho stanovit zákonem,“ řekl.

„Bylo to velmi nedůstojné kňučení a nářek člověka, který by měl být dospělý,“ uvedl Kalousek. Vystoupení poslanců ANO, která hlasování o vetu posunula z úterý na středu a dnes znovu o několik hodin, ho nepřekvapila. „Hnutí ANO je primárně politickou divizí svého oligarchy, takže se také tak chovalo,“ uvedl.

Chovanec novinářům v reakci na vystoupení Babiše řekl, že ho jeho reakce mrzí a že ČSSD počítá s tím, že normu posoudí Ústavní soud. Odmítl, že míří pouze na Babiše. „Je standardním nástrojem demokracie. Prošel legislativním procesem, byl vrácen prezidentem, což je poslední opravný prostředek. Je zjevné, že platí a že nebude platit jen pro pana Babiše. Není to jen lex Babiš, ale směřuje to i k dalším politikům, kteří chtějí přicházet do politiky z takzvaného velkého byznysu,“ řekl Chovanec. Zmínil „několik dalších miliardářů, kteří vlastní média“.

„My chceme jen jasné mantinely, jasná pravidla. Pokud bychom tyto mantinely nenastavili, žádný malý subjekt by v budoucnosti neměl šanci vyrůst,“ dodal Chovanec.

Andrej Babiš si do předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky neopomněl rýpnout i v souvislosti s tzv. lánským puč z roku 2013. Když za ním podle jeho slov přišel tehdejší místopředseda Michal Hašek a chtěl s ním údajně vyjednávat o křeslu předsedy. „Den po vyhlášení výsledků sněmovních voleb 2013, když přišli za mnou Haškovci a mě přesvědčovali, abych vyjednávat s nimi o postu pro Haška, tak já jsem neváhal ani sekundu a řekl jsem ne, předseda je pan premiér Sobotka. Jenže to je pravděpodobně jeho přístup, tak jak podrazil prezidenta Zemana u volby za prezidenta v Poslanecké sněmovně, když ještě rozhodovala, tak podrazil mě,“ uvedl dále Babiš. Je podle něj neuvěřitelné, že koaliční partner změní rétoriku.

Ať Babiš nezatěžuje koalici svými problémy, vzkázal Sobotka

Pro demokracii i rovná pravidla podnikání pokládá podle Sobotky ČSSD za důležité nastavit jasná zákonná pravidla, která pomohou lépe oddělit politickou, ekonomickou a mediální moc. „Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky,“ uvedl Sobotka pro Echo24.

Zdůraznil, že koalici s ANO sociální demokracie vytvořila proto, aby prosadila svůj program, a nemůže ignorovat problém, který vzniká tím, že bohatí lidé vstupují do politiky. „Babiš by měl přestat zatěžovat koalici svými problémy se střetem zájmů, za ty opravdu ČSSD nemůže, a soustředit se na plnění vládního programu a zajištění fungování ministerstva financí,“ uzavřel prohlášení.

Čtěte více: Sobotka: Chci být nadále šéfem strany. Připomněl zrádný ‚Lánský puč‘

Zásadně se Babiš již po několikáté ohradil i proti tomu, že by jakkoliv manipuloval evropské či státní dotace. „Je to sprostá lež, že bych někdy někomu odpustil nějaké daně. Je to nepravda a je to sprostá lež. Zásadně odmítám, že bych si přihrál nějaké dotace. Já o dotacích nerozhoduji. Není pravda, že já mám vliv na nějaké peníze pro moje formy,“ uvedl po výsledku hlasování Andrej Babiš.

Zdržování poslanců ANO bylo marné

Přijetí zákona za úspěch považují především opoziční poslanci. „Poslanecká sněmovna definitivním schválením novely zákona o střetu zájmů dala již potřetí najevo, ze nepovažuje za správné a morální, aby firmy clenu vlády získávaly státní dotace a veřejně zakázky a byly tak zvýhodňovaný proti jiným firmám. Poslanci ANO marně zdržovali jednání. Bylo to od nich účelové chování s cílem ochraňovat podnikání svého předsedy. Sami přitom k zákonu nepředložili žádný návrh – proste to odflákli a nemakali,“ uvedl pro Echo24 Martin Plíšek krátce po prohlasování zákona.

Zákon podpořilo 129 poslanců napříč politickým spektrem

Po přijetí zákona lex babiš by firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše přišly o možnost ucházet se o nenárokové dotace, o veřejné zakázky a o investiční pobídky. V dolní komoře dnes po poměrně vypjaté diskusi normu podpořilo 129 ze 185 přítomných poslanců, nutných bylo nejméně 101 hlasů. Proti bylo 49 poslanců, zejména za hnutí ANO a za hnutí Svoboda a přímá demokracie. Členové za Úsvit se hlasování zdrželi.

Na Babišovu skupinu Agrofert však novela o střetu zájmů nakonec zřejmě nedopadne. Ministr už ohlásil, že se plánuje do konce ledna zbavit akcií koncernu. Zatím ale neupřesnil jak. Normu navíc bude s největší pravděpodobností posuzovat Ústavní soud, na který se chce obrátit prezident Miloš Zeman.

Čtěte více: ONLINE: Lex Babiš platí. Poslanci přehlasovali veto prezidenta

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články