Řecko potvrdilo, že vypoví Evropě poslušnost

Tsipras začal úřadovat

Řecko potvrdilo, že vypoví Evropě poslušnostAKTUALIZOVÁNO 1
Ekonomika
Sdílet:

Řecká vláda při setkání s vysokým představitelem eurozóny Jeroenem Dijsselbloem potvrdila, že odmítá plnit podmínky mezinárodní záchranné pomoci, a vyzvala k nové dohodě. Dijsselbloem odmítl myšlenku mezinárodní konference, na níž by se projednala revize řeckých dluhů, a varoval před jednostrannými kroky, které podle něj nevedou k pokroku.

Šéf takzvané Euroskupiny Dijsselbloem si v pátek při návštěvě Atén podle místních médií vyslechl od řeckých představitelů poměrně ostrá slova. Premiér Alexis Tsipras mu v sotva půlhodinovém rozhovoru řekl, že země plní poslední čtyři roky neúspěšný program, který definitivně odmítl řecký lid ve volbách. Na Dijsselbloemovu poznámku, že má ohledně programu jiný názor, Tsipras odpověděl, aby se podíval na současná řecká čísla: 1,5 milionu nezaměstnaných, dluh 180 procent HDP a dva miliony osob pod hranicí chudoby.

Také řecký ministr financí Janis Varufakis potvrdil, že země odmítá prodloužení mezinárodního záchranného programu, který vyprší 28. února, aby v rámci stejných podmínek obdržela ještě zbývajících sedm miliard eur. Ministr zdůraznil, že Atény nebudou už jednat s trojicí inspektorů zastupujících mezinárodní věřitele, tedy Evropskou unii, Evropskou centrální banku a Mezinárodní měnový fond.

Čtěte také: Nebudete se s námi přít, varoval německý ministr Atény

Přitom podle názoru představitelů eurozóny se Řecko bez dalších zahraničních peněz neobejde. Dijsselbloem na společné tiskové konferenci s Varufakisem upozornil, že nyní zbývá rozhodnout, co bude dál, až program pomoci v únoru skončí. Evropští partneři budou o vzniklé situaci v příštích týdnech diskutovat. Varufakis sdělil, že Atény mají v plánu provádět reformy, které jim zajistí konkurenceschopnější hospodářství a dodržování vyrovnaných rozpočtů. Řecko prý ale odmítá souhlasit se "samoživenou krizí deflace a nepřekonatelných dluhů".

Dijsselbloem oponoval, že nová řecká vláda by měla dodržovat podmínky stávající dohody mezi Řeckem a eurozónou. Upozornil, že do Řecka může dál směřovat podpora od Evropy, pokud bude Řecko dál plnit své povinnosti. Zároveň dodal, že Řecko si mělo nejdříve ujasnit svůj postoj, než se rozhodlo "směrovat kupředu s eurozónou". "Řecko muselo přetrpět tvrdá opatření nezbytná k pokroku, aby o tento pokrok nepřišlo a udrželo kurz," poznamenal také zástupce eurozóny. Otázku řeckých novinářů ohledně možnosti uspořádání zvláštní konference o restrukturalizaci řeckých dluhů odbyl Dijsselbloem poznámkou, že ta přece už dávnou existuje a jmenuje se Euroskupina. Euroskupina sdružuje ministry financí zemí platících eurem, tedy i Řecka.

Sdílet:

Hlavní zprávy