Inflace skočila na 1,5 procenta. Nemůže za to EET, brání se Babiš

Listopadové zvýšení cen

Inflace skočila na 1,5 procenta. Nemůže za to EET, brání se BabišNOVÉ
Foto: Ilustrační foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Meziroční inflace v Česku v listopadu zrychlila na 1,5 procenta z říjnových 0,8 procenta. Je nejvyšší od června 2013. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). Růst spotřebitelských cen tak překonal i odhady analytiků. Podle ministra financí nemohlo zavedení elektronické evidence tržeb ovlivnit listopadový růst inflace, protože funguje až od prosince. Ekonomové oslovení ČTK však uvedli, že právě EET ke zvýšení inflace přispěla, protože některé restaurace zdražovaly před jejím spuštěním.

Analytici oslovení ČTK očekávali, že inflace v listopadu poprvé od konce roku 2013 přesáhne jedno procento. V průměru ale předpokládali, že bude činit asi 1,3 procenta. Pod úrovní jednoho procenta se meziroční inflacevytrvale držela od ledna 2014 a až do letošního listopadu se od té doby nedostala výše než na 0,8 procenta.

Ceny zboží v listopadu celkově vzrostly o 1,5 procenta a ceny služeb o 1,7 procenta. Na listopadové meziroční zvýšení cen měly podle statistiků opět největší vliv ceny alkoholických nápojů a tabáku, které vzrostly o 6,4 procenta oproti říjnovému růstu o 4,7 procenta. U potravin a nealkoholických nápojů ceny stouply o 1,6 procenta, zatímco v říjnu naopak klesaly o 1,2 procenta.

Zvýšily se také náklady na bydlení. Ceny čistého nájemného vzrostly o 1,8 procenta, vodné zdražilo o 1,6, stočné o 5,3, elektřina o 1,2 a teplo o 1,1 procenta. Stouply i ceny lázeňských pobytů o 3,6 procenta, ceny rekreačních a kulturních služeb o 2,8 procenta nebo ceny stravovacích služeb o 2,5 a ubytovacích služeb o 0,6 procenta. Lidem se prodražilo rovněž pojištění či finanční služby, a to o více než dvě procenta.

K celkovému růstu cen přispělo i další výrazné zpomalení zlevňování pohonných hmot. V listopadu se jejich cena snížila pouze o 0,3 procenta, zatímco v říjnu zlevňovaly pohonné hmoty o 3,2 procenta, a v září dokonce o více než sedm procent.

V meziměsíčním srovnání ceny pohonných hmot stouply, a to o 0,5 procenta. Výrazně oproti říjnu zdražily potraviny, třeba ceny vajec stouply o 17,5 procenta, ceny mléka o 4,5, ceny brambor o 15,1 a ceny plodové zeleniny o 13,5 procenta.

Čtěte také:

Inflace za červen: spotřebitelské ceny stouply o 0,1 procenta

Inflace v Česku v dubnu vzrostla na 0,6 procenta

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články