NOVÉ

„Pustíme k vám migranty.“ Turecko opět tlačí na Evropu

,

Uprchlická krize

Témata: , ,

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu opět pohrozil odvoláním migrační dohody podepsané před rokem s Evropskou unií, na jejímž základě Ankara blokuje desetitisíce migrantů a uprchlíků v jejich snaze dostat se do Evropy. Součástí dohody je i příslib unie, že umožní tureckým občanům bezvízový vstup na její území, což se ale zatím nesplnilo.

Çavuşoglu dnes upozornil, že otázka volného pohybu Turků v EU je od blokování migrantů mířících do Evropy neoddělitelná – nevyjde-li tedy jedno, padne i to druhé. V rozhovoru s televizní stanicí A Haber ministr řekl, že Turecko má právo tedy celou dohodu přehodnotit, pokud jeden z jejích bodů splněn není.

Z neplnění podmínek ale obviňuje Turky také Evropská unie. Mimo jiné jí vadí uplatňování protiteroristických zákonů v Turecku, které podle ní vedou k omezování lidských práv v této zemi. Ankara navíc naznačila, že obnoví trest smrti. Z Bruselu se jí už dostalo odpovědi, že tím se možnost vstupu Turecka do EU definitivně znemožní.

Çavuşoglu se také zmínil o syrské problematice. Řekl, že Turecko posílí s Ruskem spolupráci ve snaze o prosazení příměří v Sýrie a o nalezení politického řešení občanské války, která tuto zemi sužuje.

Čtěte také: Turecko vyhrožuje Evropě. Pošleme vám 15 000 migrantů měsíčně

Erdogan: Turecko možná uspořádá ještě referendum o členství v EU

Přejít na diskusi