Bezpečnostní rada státu se policií zabývat nebude, Babiš protestuje

Koaliční překvapení

Bezpečnostní rada státu se policií zabývat nebude, Babiš protestujeNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bezpečnostní rada státu (BRS) se příští středu podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) spornou reorganizací policie nebude zabývat. Prezident Miloš Zeman proto dnes zrušil svou avizovanou účast na bezpečnostní radě.

Sobotka ČTK napsal, že reformou se zabývalo minulé jednání rady, vláda o ní bude dostávat pravidelné informace a navíc začala pracovat sněmovní vyšetřovací komise. Koaliční partneři se Sobotkovým postupem nejsou srozuměni. Podle předsedy hnutí ANO Babiše chce premiér zamést problém pod koberec.

Koaliční partneři s projednáním policejní reformy zřejmě dosud počítali, předseda lidovců Pavel Bělobrádek ČTK napsal, že o změně programu neví. Zařazení bodu na program schůze navrhne. Babiš v reakci na dotaz ČTK připomněl, že oba koaliční partneři projednání tématu policejních změn v radě od Sobotky požadovali. „Pan premiér zapomíná, že BRS není orgán jeho a sociální demokracie, ale koaliční vlády. ČSSD z ní dělá soukromý podnik,“ uvedl.

Sobotka napsal, že program bezpečnostní rady bez zařazení bodu k reorganizaci policie byl rozeslán před několika dny. „Tématem se už zabývalo minulé jednání BRS a následně vláda projednávala písemnou informaci ministra vnitra s tím, že ministr vnitra bude vládu i nadále informovat. Navíc byla v mezičase zřízena parlamentní vyšetřovací komise, která již zahájila svoji činnost,“ dodal ministerský předseda.

Lidovci dnes o změnách v programu bezpečnostní rady nebyli informováni. „Nevím o tom,“ napsal ČTK Bělobrádek. Ještě v úterý první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka ČTK řekl, že budou chtít na bezpečnostní radě slyšet, jak ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý vypořádali všechny připomínky státních zástupců. Od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana zase chtěli na BRS ujištění, že reforma neohrozí vyšetřování živých kauz ani budoucí spolupráci policie a žalobců.

Na bezpečnostní radě se chtěl prezident Zeman, jak dříve řekl, zasadit o uklidnění napjaté situace v koalici.

Plán změn v policejním sboru podepsal ministr Chovanec navzdory nesouhlasu hnutí ANO, jehož představitelé mluvili o porušení koaliční smlouvy a hrozili jejím vypovězením.

V rámci reformy vznikne 1. srpna Národní centrála proti organizovanému zločinu, jejímž šéfem se stane Michal Mazánek. Pod novou policejní složku budou spadat protikorupční policie a protimafiánský útvar.

Sobotka svolal mimořádnou bezpečnostní radu na 14. června. Další mimořádné jednání, které žádali koaliční partneři, pak odmítl s tím, že řádný termín je 20. července.

Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Jejími členy jsou vedle premiéra oba vicepremiéři, ministr vnitra, obrany, zahraničí, zdravotnictví, zemědělství, dopravy, průmyslu a životního prostředí. Dalšími stálými účastníky jsou vedoucí úřadu vlády, předseda Správy státních hmotných rezerv a guvernér České národní banky.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články