Britové toho mají dost: Cameron chce oplotit Calais

RADIKÁLNÍ OPATŘENÍ

Britové toho mají dost: Cameron chce oplotit CalaisUVNITŘ VIDEO 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Úměrně s tím, jak se kvůli uprchlíkům zhoršuje situace ve francouzském přístavním městě Calais, roste i nespokojenost běžných Angličanů. Po přísnějších kontrolách hranic tak kromě Nigela Farage a jeho kontroverzní strany UKIP začínají volat i ‚zavedení‘ politici jako premiér David Cameron nebo předsedkyně Labouristů Harriet Harmanová. Farage by chtěl kontrolovat každé auto jedoucí do Británie, Cameron by zase uvítal plot okolo Calais, informují světová média. 

„Všichni jsme viděli chaotické záběry z Calais, kde britští cestující a řidiči náklaďáků čelí obtěžování a zastrašování,“ prohlásila v britském parlamentu předsedkyně opozičních Labouristů Harriet Harmanová. Dodala, že na druhé straně „kanálu“ čekají až 3 tisíce ilegálních migrantů, kteří se chtějí dostat do Spojeného království. Potom se nepřímo zeptala premiéra: „Jak moc si je ministerský předseda jistý tím, že Francouzi začnou přijímat účinná opatření?“

David Cameron byl za otázku viditelně vděčný a plynule navázal na řeč Harmanové: „Řeknu vám to otevřeně – samozřejmě, že bychom si přáli, aby byly lépe ověřovány dokumenty migrantů a aby jim byly snímány otisky prstů. Ale upřímně – hodně se toho musí udělat v Itálii, kde přistanou, spíše než ve Francii.“ O situaci v severofrancouzském Calais potom podle BBC prohlásil, že je „naprosto neakceptovatelná“. 

Vyjádřil se i v tom smyslu, že Británie musí lépe spolupracovat se svými Evropskými partnery a pokud možno „zastavit problémy hned u zdroje“. Zároveň prohlásil, že pro nelegální migranty nesmí být tak jednoduché sehnat si práci ve Spojeném království. Asi nejradikálnější z jeho návrhů byl ten, když prohlásil, že by nebylo od věci oplotit přístav v Calais a také ústí Eurotunelu, aby migranti neměli tak snadný přístup na ostrovy. 

Zkontrolovat každé auto? Stojí to za to

Nejdále ve svých vyjádřeních ovšem tradičně zašel předseda euroskeptické strany UKIP Nigel Farage, který je dlouhodobým odpůrcem nelegální imigrace do Spojeného království. Ve středu ráno řekl rádiové stanici LBC, že je potřeba zkontrolovat každé auto, které míří do Británie. Je si prý vědom toho, že by to znamenalo značné zpomalení dopravy mezi britskými ostrovy a kontinentální Evropou, ale je to prý cena, kterou stojí za to zaplatit. 

„Myslím si, že budeme muset najít způsob, jak nějakým způsobem zkontrolovat každé auto, které se vrací do Spojeného království,“ cituje britský list The Independent slova kontroverzního politika. Farage dále uvedl, že je potřeba změnit přístup k migraci jako takové, protože současný přístup není podle něj dostatečně přísný. „Spojené království musí vyslat jasný signál ohledně ilegálních imigrantů. Oni vědí, že když přijdou do Británie, začnou pracovat načerno – přičemž není příliš pravděpodobné, že budou chyceni – a i kdyby byli, je nepravděpodobné, že budou posláni zpátky,“ dodal. 

Situace v Calais se značně zhoršila v posledních dnech a týdnech. Čím dál tím častěji se stává, že migranti, kteří se chtějí dostat do Británie, vymýšlejí různé způsoby, jak zpomalit přijíždějící kamion a zvýšit tak pravděpodobnost, že se jim podaří za jízdy naskočit. Na hlavních tazích v okolí přístavu proto běžně leží kameny, větve nebo jiné předměty, které sem migranti naházeli. 

Z toho mají strach řidiči kamionů, protože za pašování migrantů do Británie hrozí vysoké pokuty. Podle nařízení britské pohraniční stráže z minulého roku se každý, kdo by se pokusil propašovat na ostrovy ilegální imigranty, vystavuje riziku pokuty ve výši 2000 liber (přibližně 76 tisíc korun). 

Čtěte také: Provoz přes La Manche zastavila stávka, imigranti toho chtěli využít

Člen UKIP: Přistěhovat se do Británie jen s dobrou angličtinou

Sdílet:

Hlavní zprávy

Jak Trump zachránil Ukrajinu

KOMENTÁŘ

O víkendu americká Sněmovna reprezentantů po mnoha měsících dohadování a zdržování konečně schválila tři balíčky vojenské pomoci pro Ukrajinu, pro Izrael a pro  ...

00:01
×

Podobné články