Zabila muže, který ji chtěl znásilnit. Teď ji čeká poprava

Vražda, nebo sebeobrana?

Zabila muže, který ji chtěl znásilnit. Teď ji čeká popravaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Sedm let čeká v íránském vězení na trest smrti. Ten ale nepřichází. Reyhaneh Jabbari v roce 2007 zabila zaměstnance Ministerstva informací a bezpečnosti Íránu. Muže, který se ji pokusil zdrogovat a poté znásilnit. To však soudy popírají. Podle nich se jednalo o chladnou, politicky motivovanou vraždu. Informovala o tom světová média.

„Veškerá má bolest zítra končí,“ napsala podle informací Fox News Reyhaneh v pondělí do svého dopisu na rozloučenou. To ještě nevěděla, že bude její poprava již podruhé odložena. Pod petici za její osvobození se podepsalo už 190 tisíc lidí, včetně nejvyšších představitelů Amnesty International.

„Tato poprava se nesmí uskutečnit. Případ nebyl řádně prošetřen. Existuje množství podložených pochybností o vedení celého vyšetřování. Místo toho, aby Írán pokračoval v popravování lidí, měl by raději reformovat svůj právní systém,“ řekl pro Independent Hasiba Hadj Sahraoui, šéf Amnesty Internetional pro Blízký východ a severní Afriku.

Od seznámení v kavárně k znásilnění

Reyhaneh se s Mortezem Abdodalim Sarbandim, který ji měl později znásilnit, seznámila v kavárně. Muž zaslechl její telefonát, z něhož usoudil, že žena pracuje jako bytová designérka. Okamžitě se chopil příležitosti a nabídl jí práci. Údajně prý potřeboval zrenovovat své kanceláře. Druhý den se Reyhaneh s mužem vydala na místo.

Když vešla do budovy, okamžitě pochopila, že se v ní žádné kancelářské prostory nacházet nebudou. To už se ale nacházela v uzamčené místnosti, ve které na ni Mortez zaútočil. Tehdy Reyhaneh spatřila nůž a v sebeobraně muže pobodala. Ten na následky zranění zemřel. „Došlo mi, že mě chce znásilnit, proto jsem ho v sebeobraně bodla a utekla,“ řekla podle informací avaaz.org Reyhaneh u soudu.

Policisté na místě při vyšetřování nalezli dvě skleničky, při čemž v jedné z nich byla rozpuštěna silná sedativa, která měla ženu v případě odporu uklidnit. Soud tento fakt ale jako důkaz nikdy neuznal a v roce 2009 ji s požehnáním Nejvyššího soudu odsoudil k trestu smrti. Na ten čeká v jednom z nejznámějších íránských vězení v Evinu, kterému se kvůli politicky vězněným intelektuálům říká Evinská univerzita.

Obětovat se pro sestru

Peklo, před kterým se Reyhaneh zachránila útěkem z místa činu, jí poté bohatě nahradili íránští policisté. Po zadržení ji dlouhé hodiny bičovali a mlátili. „Když jsem se rozhodla přiznat, vzali mě do místnosti, kde se mnou sepsali mé přiznání. Po cestě mi ukázali patnáctiletou dívku, která za zápěstí visela ze stropu,“ popisuje Reyhaneh výslech ve svém dopise z vězení. Následně dodali, že pokud nebude spolupracovat, stane se to samé její malé sestře. Tehdy devatenáctiletá dívka tak neměla na výběr.

UPDATE SENTENCE POSTPONED #Iran to hang Reyhaneh Jabbari, woman who killed her alleged rapist http://t.co/fiSH0Ndmb7 #SaveReyhanehJabbari

— Lana DeSimone (@LanaDeSimone) Září 30, 2014

V současné chvíli Reyhaneh čeká dalších deset dnů nejistoty, po kterých neví, zda bude žít. Zbývá jí jen věřit, že pomůže veřejný a mediální tlak. Stejně jako v případě Sakineh Mohammadi, která byla křivě obviněna z cizoložství a nyní je žijícím příkladem toho, že i v tak radikální zemi jakou je Irák, se člověk spravedlnosti může dovolat.

Sdílet:

Hlavní zprávy