Polsku hrozí vyloučení ze soutěže Eurovision. Kvůli ovládnutí médií

Trest z Evropské vysílací unie

Polsku hrozí vyloučení ze soutěže Eurovision. Kvůli ovládnutí médiíNOVÉ
Skupina Donatan & Cleo reprezentující Polsko na Eurovision 2014. Foto: FOTO: Wikimedia Commons / Albin Olsson
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nový polský zákon, který vládě umožní větší kontrolu nad veřejnoprávními médii, by mohl znamenat vyloučení Polska z Evropské vysílací unie i z účasti v pěvecké soutěži Eurovision. Proti novému zákonu o polských médiích, na jehož základě bude moci jediný ministr vlády měnit vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu, se bouří Poláci i evropské politické špičky. Navzdory hlasité kritice prezident Andrzej Duda novelu minulý týden podepsal.

Evropská vysílací unie (EBU), která tradiční Eurovision Song Contest organizuje, k tomu v zastoupení prezidenta Jean-Paula Philippota uvedla: ,,Pokud by porušili stanovy EBU, budeme s nimi mít problém.“ Philippot v rozhovoru pro Financial Times varoval, že by Polsko dokonce mohlo být vykázáno z Evropské vysílací unie stejně jako ze soutěže Eurovision, píše server Politico.

EBU od roku 1950 sdružuje zejména evropské veřejnoprávní stanice, ale jeho členy jsou i komerční rozhlasové a televizní stanice. Pouze členové EBU se mohou účastnit soutěže Eurovision. Ta se koná každoročně od roku 1956.

EBU zaslala prezidentu Dudovi otevřený dopis. K apelu se připojilo mnoho evropských veřejnoprávních televizí včetně České televize. EBU v dopise polské představitele upozorňuje na nebezpečí, která pro demokratickou společnost vznikají zásadním oslabením veřejnoprávních médií. Podle EBU nový mediální zákon popírá základní principy a ustálené standardy médií veřejné služby.

Čtěte také: Biskup vrací úder: Řešíte splachování, Polsku nerozumíte

Dvojí metr ‚obhájců svobody slova‘

Generální ředitelka EBU Ingrid Deltenreová vyzvala polského prezidenta Andrzeje Dudu, aby nový zákon nepodepsal: „Aby byla zachována integrita a nezávislost médií veřejné služby, jakožto symbolu svobodné a demokratické země, důrazně Vás vyzýváme k tomu, abyste návrh zákona nepodepsal, a to přinejmenším ne dříve, než bude provedena důkladná analýza kompatibility tohoto zákona s polskou ústavou a také se svobodou a pluralitou médií, jež garantuje článek 10 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.“

První místopředseda Junckerovy Evropské komise Frans Timmermans zase poslal do Varšavy dva dopisy, v nichž žádal o vysvětlení týkající se nového zákona o médiích. Polská vláda reagovala prohlášením, že Evropská komise hlásá ,,neopodstatněná obvinění“ a ze sporu obvinila levicově zaměřené politiky.

Jacek Kurski ze strany Právo a spravedlnost, který je novým ředitelem polské veřejnoprávní televize, však stejně není velkým fanouškem Eurovision, podotýká Politico.eu. Loňskou vítězku Conchitu Wurstovou označil za příklad ,,kulturní agrese“. ,,Není to vkusné, když si na sebe muž obleče šaty a nalepí vousy. Na to se nedá dívat,“ prohlásil.

Další reforma bude na jaře

Novela polských médií počítá s tím, že vstupem zákona v platnost jeho zveřejněním v úředním věstníku skončí stávající mandáty dosavadních členů vedení a dozorčích rad Polské televize a Polského rozhlasu. Podle vlády půjde o první krok v mediální reformě, další změny by měly následovat na jaře tohoto roku. V reakci na to odstoupili k poslednímu dni v roce 2015 ze svých funkcí ředitelé jednotlivých stanic polské veřejnoprávní televize TVP.

Jakmile nová ustanovení začnou platit, pravomoc jmenovat a odvolávat šéfy veřejnoprávní televize a rozhlasu přejde na ministra státního pokladu. Až dosud byly řídící funkce a dozorčí rady ve veřejnoprávních médiích obsazovány na základě veřejných konkurzů.

Čtěte také: Evropu pobouřil zákon o polské televizi. Protestuje i ČT

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články