Týdeník Echo: Slováci v Česku, tápání KGB a CIA, hrozba Orbán

CO NAJDETE UVNITŘ

Týdeník Echo: Slováci v Česku, tápání KGB a CIA, hrozba OrbánTÝDENÍK ECHO 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Je to příznačný symbol vztahů mezi Čechy a Slováky. Nové číslo Týdeníku Echo má na titulní straně Slovenku Magdu Vašáryovou v roli Markety Lazarové v nejoceňovanějším českém filmu. 

Titulka odkazuje k reflexi vztahu mezi Čechy a Slováky a rozdělení společného státu, kterou se v rámci hlavního tématu čísla zabývá Lenka Zlámalová. V článku Vpád Slováků do českých elit se soustřeďuje na otevřenost českých nejvyšších společenských pater lidem jiné národnosti, kteří bravurně neovládají jazyk své nové vlasti, což je v evropských poměrech naprosto výjimečné.

Salon na téma V Česku Babiš, Tkáč, Penta, na Slovensku Egon Bondy připravil Daniel Kaiser. Pozvání přijali ekonom Karel Kříž, politik Alexandr Vondra, dokumentarista a zakladatel slovenské varianty OF Veřejnost proti násilí  Fedor Gál a bývalý ministr dopravy ve Fischerově vládě Gustáv Slamečka.

Lenka Zlámalová se v komentáři Pan Ťok z českého Enronu zamýšlí nad novým ministrem dopravy Danem Ťokem, kterého tíží podvody, které připravily akcionáře o stamiliony, a arbitráží uznané předražené veřejné zakázky.

Vladimír Ševela se v textu Tápání KGB a CIA v listopadu 1989 zabývá řadou konspiračních teorií a legend o všemocných tajných službách, které zorganizovaly události listopadu 1989. Dokud se ale podle  Ševely neotevřou archivy (pokud někdy), lze spekulovat o čemkoli. Dostupné informace a svědectví spíš ukazují, že jak KGB, tak i CIA vývoj událostí nestíhaly a tápaly.

Rozhovor s Paulem Lendvaiem, maďarským komentátorem žijícím v Rakousku, pořídil Daniel Kaiser. Setkali se v Budapešti, kde měl Paul Lendvai nabitý program. Prý se ale v Budapešti poslední dobou necítí dobře. Jak říká, jezdí sem se ženou víceméně na její přání. Cítí se tu prý jako v obklíčení a své maďarské přátele vidí téměř v ohrožení. Dnešní Maďarsko prý tvoří společnost postavená na nenávisti, která se z minulosti nijak nepoučila. Ve Viktoru Orbánovi vidí vážné nebezpečí. Podle jeho názoru je to politik, který je schopný všeho, aby se udržel u moci. 

Daniel Kaiser připojuje i recenzi knihy Paula Lendvaie Maďarsko mezi demokracií a autoritářstvím, ve které autor zachycuje fenomén Viktora Orbána. Pro Maďarsko je Paul Lendvai, novinář usazený od roku 1957 v Rakousku, takovým téměř monopolním vykladačem. Coby dlouholetý dopisovatel Financial Times má přesah i do anglosaského světa. 

Podle tajného plánu ministra průmyslu Jana Mládka se v Temelíně a v Dukovanech postaví čtyři nové atomové reaktory, které prý mohou odvrátit hrozící krach tuzemské energetiky. Jejich hlavním účelem však bude posílení ruského vlivu ve střední Evropě, dočtete se v analýze Petra Holuba Rusové, vraťte se do Temelína.

Čtěte také: Rusové, vraťte se do Temelína. Tajný plán ministra Mládka

Toto a mnoho dalšího čtení na vás čeká ve dvacátém čísle Týdeníku ECHO, které si už podruhé můžete koupit v papírové podobě na těchto prodejních místech.

Dále si časopis můžete předplatit, anebo si ho přečíst v elektronické verzi. 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

 

 

 

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit