Chtěl bojovat proti Asadovi, pak prchal před islamisty

Život mezi islamisty

Chtěl bojovat proti Asadovi, pak prchal před islamistyNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Twitter/Kenneth Roth
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pocházel z dobré rodiny, vystudoval a chtěl pomáhat lidem v Sýrii. Když se nechal naverbovat, netušil, že skončí v ISIS. Po hrůzách, které zažil ve městě Rakka, chtěl skupinu opustit. Nevěděl ale jak. Na vlastní oči viděl popravy členů ISIS, kteří se pokusili utéct.

Bývalý člen skupiny ISIS, která dnes vystupuje už jen pod názvem Islámský stát, opustil rodný Irák, aby se mohl připojit k rebelům bojujícím proti režimu Bašára al-Asada. Přestože nikdy neměl v úmyslu stát se členem teroristické skupiny ISIS, nakonec právě v ní skončil. Podařilo se mu utéct a teď o svých zkušenostech ochotně mluví s novináři. Rozhovor poskytl např. týdeníku Newsweek nebo serveru Your Middle East (YME). Používá falešné jméno Sherko Omer.

„Neměli žádné bradky, na sobě měli moderní oblečení a dokonce nás vzali do hotelu v tureckém městě Kilis,“ popisuje svůj nábor Omer v rozhovoru pro YME. Omer a jeho další dva kamarádi se rozhodli, že půjdou bojovat do Sýrie po boku rebelů, kteří se snaží svrhnout Asadův režim. Měli se přidat k Svobodné syrské armádě (FSA). Muži, kteří je naverbovali prý vypadali jako obchodníci a mluvili plyně turecky. Vůbec je nenapadlo, že by mohli skončit v takové organizace, jako je ISIS.

Čtěte také: Škola pro pětileté džihádisty. Islamisté cvičí novou generaci

Když v říjnu roku 2013 přijeli do výcvikového tábora v Turecku, teprve zjistili, že se nejedná o tábor FSA, ale o výcvikový tábor ISIS. Nejdříve zvažovali okamžitý odchod, ostatní se k ním ale chovali pěkně, popisuje Omer pro Newsweek. „Utráceli za nás peníze, dávali nám jídlo, oblečení, auta a respektovali nás tak moc, že opustit tábor se zdálo jako zneužití jejich dobrého chování.“

Některé věci, které je v táboře učili, se mu nezdály správné. Například se učili stínat zvířata. Prý to byl trenink na popravy syrských velitelů, kteří znásilňují děti a ženy a zaslouži sí podle božího slova zemřít tímto způsobem. Omar sám vykonával technické práce, takže se tohoto výcviku neúčastnil, jeho dva kamarádi ale skončili jako bojovníci ISIS. Ostatní příslušníci skupiny, se k nim ale podle jeho slov chovali pěkně. Navíc jim neustále opakovali, že bojují za Syřany a proti režimu v Sýrii. Proto se rozhodli zůstat.

Čtěte také: Mládež ze Západu odchází nadšeně bojovat do ciziny. A zemřít tam

O to větší šok Omer utrpěl, když viděl, co byli schopní spáchat. Třeba ve městě Rakka, které je považováno za neoficiální centrum Islámského státu. Tam podle jeho slov džihádisté sťali každého, kdo s ISIS nesouhlasil, koho označili za nevhodného pro Islámský chalífát nebo shledali, že se provinil proti Bohu. Byl také svědkem sexuálního násilí, které bylo pácháno na ženách. 

„Viděl jsem šešt džihádistů, jak žádají jednu křesťanku a její dceru, aby se staly jejich ženami. Té holčičce bylo okolo dvanácti možná třinácti let. Řekl jsem džihádistům, že nutit ženy je v islámu zakázané a že dětí se nesmí dotýkat za žádných okolností. Namířili zbraně na můj obličej a řekli mi, abych odešel,“ popisuje Omer své zážitky z města Rakka.

Podle jeho slov bojovníci věřili, že je dovolené spát s ženami, které jsou jejich vězni, proti jejich vůli. To se stávalo křesťankám ve městě Rakka, poté co byli jejich muží popraveni. Později i jezídkám v Kurdistánu.

Čtěte také: VIDEO: Islámský stát ukamenoval ženu za cizoložství

Omer byl vyděšen a bál se podle svých slov skupinu opustit. Na vlastní oči totiž viděl veřejné popravy členů ISIS, kteří se pokusili utéct. „Cítil jsem se strašně, týdny jsem nemohl spát a pořád jsem myslela na to, že uteču nebo se zabiju, ale teď děkuji bohu, že jsem dostal novou šanci ve městě Serekaniye,“ říká Omer. Město Serekaniye leží v kurdském regionu, právě zde se Omer vzdal příslušníkům Národní armády syrských Kurdů.

Ti ho poté drželi několik měsíců a vyšetřovali, jakých zločinů se učístnil. Nakonec ho ale propustili. Teď se Omer snaží vrátit do normálního života, oba jeho kamarádi, se kterými do Sýrie odešel, jsou mrtví. „Je bolestivé myslet na to, že jste byl někdy součástí takové organizace, která prováděla genocidu proti vašim vlastním lidem,“ zakončil Omer rozhovor pro Newsweek.  

Čtěte také: Trest pro odpadlíka. Islámský stát ukřižoval 17letého mladíka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit