„Schůzka s dalajlámou? To je jako setkání s Henleinem za zády vlády“

Hradní setkání

„Schůzka s dalajlámou? To je jako setkání s Henleinem za zády vlády“AKTUALIZOVÁNO
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci po hradní schůzce Foto: Foto: Printscreen/Česká televize
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Nejvyšší ústavní činitelé se dnes sešli na Pražském hradě, kde společně diskutovali o české zahraniční politice. Hlavními body jednání byly podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka migrační krize, protiruské sankce a evropská bezpečnost a obrana. Tématu vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Čínou se prý politici věnovali pouze okrajově. 

Ústavní činitelé se shodli, že je třeba posílit vnější obranu evropských hranic. Právě tento krok totiž stojí na počátku plánovaného přerozdělování migrantů mezi členskými státy EU. Čeští politici zároveň ocenili dosavadní dohodu Evropské unie a Turecka, díky které se prý podařilo zastavit příliv uprchlíků přes Balkán. Otázka migrace však nadále není vyřešena zejména kvůli situaci v Libyi.  

Předmětem jednání byly také sankce vůči Rusku, které zavedly západní země zejména v souvislosti s děním na Ukrajině. Podle Zaorálka není možné v současné době uvažovat o odstraňování těchto sankcí. V souvislosti s brexitem prozatím ústavní činitelé nedošli k žádným konkrétním postojům, tato problematika si totiž podle nich vyžádá další čas a jednání. 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ještě před schůzkou řekl, že se ústavní činitelé budou zabývat událostmi posledních týdnů. V médiích byl v těchto dnech jedním z hlavních zahraničněpolitických témat vztah Česka s Čínou, především v souvislosti s návštěvou dalajlamy v ČR, z níž později vyplynul skandál kolem neudělení státního vyznamenání pro bývalého osvětimského vězně a strýce českého ministra kultury Daniela Hermana. 

O kauze kolem vyznamenání pro Bradyho se ústavní činitelé bavili prý pouze okrajově. K tomuto tématu se podle Zaorálka vrátí na zítřejším zasedání Poslanecká sněmovna. Za společným postupem vlády vůči představitelům Číny si však český ministr zahraničí stojí.

„My jsme si potvrdili, že ten postup byl správný a nevidím v tom žádný problém,“ prohlásil po jednání ústavních činitelů Zaorálek na tiskové konferenci.

Schůzka ministra kultury Hermana s tibetským dalajlámou podle Zaorálka mohla čínské politiky popudit zcela oprávněně. Srovnal to se situací, jako by se za zády bývalé československé vlády scházel s předákem sudetských Němců Konrádem Henleinem.

„Já nevím, kdyby se někdo setkával s Konrádem Henleinem ze Sudetenlandu za první republiky, když tady byla oficiální vláda, asi by nám to taky vadilo,“ prohlásil Zaorálek.   

Na hradním setkání ústavních činitelů se politici pokoušeli sjednocovat zahraničněpolitické postoje představitelů státu. Prezident Miloš Zeman pozval na schůzku premiéra Bohuslava Sobotku, šéfy Sněmovny a Senátu Jana Hamáčka a Milana Štěcha, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a ministra obrany Martina Stropnického.

Na minulých setkáních politici diskutovali třeba o podpoře ekonomické diplomacie nebo o boji proti takzvanému Islámskému státu. Výrazným tématem byla také migrace.

Čtěte také: Čína ocenila „prohlášení české čtyřky“. Snad nezůstane jen u slov, doufá

Průzkum: Přes 40 procent lidí má pročínské prohlášení za přehnané

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články