Vydání šéfa ANO: Babiš mluví o prasárně. Kalousek o podezřelém darebákovi

Kauza Čapí hnízdo

Vydání šéfa ANO: Babiš mluví o prasárně. Kalousek o podezřelém darebákoviNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Útok na demokratické instituce či otřesení důvěry v právní stát. Tak hodnotí politici slova šéfa ANO Andreje Babiše, kterými se hájí v kauze Čapí hnízdo. V rozhovoru pro Aktuálně.cz přirovnal žádost policie sněmovně o jeho vydání ke Kubiceho zprávě. Mluvil o politické objednávce a používal výrazy jako prasárna, výmysl či zkorumpovaný systém.

„Ta prasárna, že do toho dávají moji paní, moje děti, to je přes čáru! A jsou za tím lidi, kteří tady nakradli desítky miliard, o tom jsem přesvědčený,“ uvedl například Babiš. Zároveň v jedné z odpovědí tvrdil, že je připravený a toho „zkorumpovaného systému se nebojí.“

„Nejpopulárnější a nejmocnější politik v zemi zaútočil zcela otevřeně na demokratické instituce České republiky. Tvrdí, že Policie ČR a státní zastupitelství se snaží ovlivnit výsledky voleb,“ reagoval předseda TOP 09 Miloslav Kalousek. Ten zároveň připomněl, že o vině a trestu rozhoduje až soud. Policie by však podle něj selhala, pokud by nevyšetřovala podezření z přivlastnění si cizí věci.

„Očekávám, že všichni normální lidé se ohradí proti nepřijatelným útokům podezřelého darebáka na pravidla a instituce demokratického státu,“ uvedl pro Echo24 Kalousek.

Poslanec za Starosty a nezávislé (STAN) Jan Farský sdělil, že Babiše dohání vlastní lži. „A tak, jak je zvyklý, útočí na všechny kolem. Minule volby vyhrál se slovy všetci kradnú, teď bude vyprávět, že je to všechno kampaň. A útočit nejen na politiky, ale i na soudy, policii, státní zástupce. Nejen, že tím zásadně sníží důvěru v právní stát, ale pokud vyhraje volby, bude připraven je zcela rozmetat. A to je nejvíce nebezpečné. To nás těch 50 milionů korun přijde ještě hodně draho,“ řekl deníku Echo24 Farský. „Hamižnost ho nejen podle všeho přivedla k podvodu, ale zatáhl do něj i svoji rodinu,“ dodal.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek v reakci na Babišova slova o politické objednávce uvedl, že KDU-ČSL si nic neobjednala. Vše ostatní je podle něj na posouzení orgánů činných v trestním řízení.

Předseda ODS Petr Fiala má v práci policie důvěru. „Věřím, že orgány, které se zabývají těmito věcmi, postupují nezávisle a nepracují na politickou objednávku. Pokud má někdo nějaké jiné důkazy, tak ať je předloží. Museli bychom se jimi velmi vážně zabývat. Ale já žádné takové signály nemám,“ řekl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle něj je důležité, aby policie mohla pracovat bez ovlivňování. To je podle něj i úkolem politiků. „Jsem velmi nerad, když se tato kauza jakýmkoliv způsobem politizuje, proto jsem i doporučoval, a to nebylo žádné stanovisko o vině či nevině, poslancům Babišovi a Faltýnkovi, aby se na dva měsíce, které zbývají do konce mandátu, vzdali mandátu, a abychom si ušetřili třeba debatu ve sněmovně a ovlivňování volební kampaně,“ dodal pro Echo24.

Sněmovna obdržela žádost policie o vydání Andreje Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka 10. srpna. Podezírá je z dotačního podvodu. Trestný čin by podle policie měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert skrze nastrčenou malou firmu. Sám Agrofert by na dotaci samozřejmě neměl nárok. Způsobená škoda byla policí vyčíslena na 49 997 443,36 korun.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se bude policejní žádostí zabývat už v pátek. Samotná sněmovna o vydání rozhodne pravděpodobně během dvoutýdenní schůze, která se uskuteční od 5. září. Pokud se sněmovna rozhodne pro vydání obou poslanců k trestnému stíhání, bude muset policie po jejich případném znovuzvolení v říjnových volbách o vydání požádat znovu.

Čtěte také: Anonymní akcie tam byly proto, abyste neotravovali moji rodinu, řekl Babiš

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články