Povinná školka měla pomoct dětem ze sociálně slabších rodin. Ty se však nepřihlásily

Problémy kolem povinné školky

Povinná školka měla pomoct dětem ze sociálně slabších rodin. Ty se však nepřihlásilyNOVÉ 1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Povinný předškolní rok začne pro děti platit již v září. Ti, kterých se to týká, se měli ve školkách přihlásit do konce května. Rodiče, kteří to neudělali, spáchali přestupek a hrozí jim pokuta až pět tisíc korun. Předsedkyně asociace předškolní výchovy Eva Opravilová říká, že praxe je zatím nejasná, protože nikdo zřejmě nemá povinnost vyhledávat rodiče a zjišťovat, proč dítě nepřihlásili. Zákon měl do školek přivést hlavně děti ze sociálně vyloučených rodin, podle prvních zpráv se ale právě tyto nezapsaly. 

Jedním z hlavních důvodů, které ministerstvo školství pro zavedení povinné předškolní výchovy uvádí, je, aby se děti z méně přizpůsobivých rodin lépe socializovaly. Otázkou však zůstává, zda se to podaří, pokud právě tito rodiče své děti do školek nepřihlásí a zda tak zákon opravdu splní účel. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Dílčí zprávy naznačují, že počet nezapsaných dětí je v regionech různý, což má různé příčiny (větší je v sociálně vyloučených lokalitách, kde rodiče o své povinnosti nevědí, někdy děti žijí na jiné adrese u příbuzných, jsou s rodiči v zahraničí,“ uvedla pro Echo24 předsedkyně Asociace předškolní výchovy Eva Opravilová.

Splní zákon účel?

„Podmínky pro povinné předškolní vzdělávání jsou stanoveny tak, aby se zvýšila možnost úspěšného zapojení sociálně znevýhodněných dětí do hlavního vzdělávacího proudu,“ tvrdí ministerstvo školství. Rodiče, které dítě nepřihlásí se dopouští přestupku, které následně bude řešit obecní úřad. 

Obecní úřad obce s rozšířenou působností podle ministerstva školství poté rozhodne, zda rodič svým jednáním přestupek spáchal. „V případě, že ano, rozhodne o přiměřené sankci, kterou rodiče za spáchání daného přestupku dostanou. Nepřihlásit dítě k povinnému předškolnímu vzdělávání školský zákon neumožňuje, a to z toho důvodu, že rodiče mohou zvolit pro svoje dítě z několika variant povinného předškolního vzdělávání, a to podle toho, co je pro jejich dítě nejvhodnější,“ doplnilo ministerstvo.

„Školky úřadům již nyní nahlásily děti, které u zápisu nebyly, ale nemají povinnost je vyhledávat a zjišťovat proč, i když ze strany rodičů jde o přestupek. Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) se na vyhledávání rovněž podílet nebude. Situace je tedy zatím otevřená, teprve na základě rozboru prvních zkušeností se rozhodne o optimálním řešení,“ uvedla pro Echo24 předsedkyně Asociace předškolní výchovy Eva Opravilová.

Podle informací serveru iDNES.cz se v některých severočeských městech do školky nepřihlásilo až třicet procent dětí. „V tuto chvíli není v Děčíně zapsáno do školky přes třicet procent dětí, v Liberci nebo Mostě je to kolem dvaceti procent předškoláků,“ píše server. Ministerstvo však argumentuje tím, že zatím nejsou definitivní čísla a že z velké části může jít o děti, které byly přihlášeny do jiné, než do své spádové školky.

Nevíme, z čeho budou děti zkoušet

Rodiče navíc mohou zvolit i individuální vzdělávání a učit dítě doma. Dítě poté do školky chodí jen na ověřování. Rodiče ani odborníci však zatím přesně nevědí, z čeho budou děti přezkušovány.

„Ani vlastně nevíme, z čeho budou děti zkoušet. I kdyby to dítě nějaké testy nesplnilo, tak ho stejně do školy musí vzít, protože docházka je povinná. Maximálně můžou doporučit odklad. Ředitelé školek nevědí, co s tím, plácají se v tom, neví, jestli budou muset každou hodinu omlouvat,“ řekla již dříve pro Echo24 cestovatelka a blogerka Veronika Hurdová, zakladatelka facebookové skupiny Krkavčí matka, jež vychovává tři děti.

Problém je podle Opravilové i v tom, že dítě je při jakémkoliv přezkoušení či ověřování nervózní. „Každý psycholog vám řekne, že dítě může mít vůči cizí osobě zábrany a bude reagovat zcela jinak, než když někoho zná, může mlčet nebo bude mít ostych. Děti mají běžně i zábrany v sociální oblasti. Výkon tím může být zkreslený,“ řekla Opravilová.

Čtěte více: Zmatek a nejistota. Povinná školka straší rodiče i ředitele

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články