Erdogan: EU nedrží slovo a neposílá peníze na migrační krizi

Erdogan vs. EU

Erdogan: EU nedrží slovo a neposílá peníze na migrační kriziAKTUALIZOVÁNO
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: FOTO: Wikipedia/en.kremlin.ru
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecký prezident Erdogan kritizuje Evropskou unii za nedostatečné vyplácení finančních prostředků pro Turecko na pomoc s migrační krizí. Informoval o tom server The Local s odkazem na německou televizi ARD.

Evropská unie se v dohodě uzavřené s Tureckem zavázala zrušit vízovou povinnost pro jeho občany a poskytnout Turecku na pomoc s migranty 3 miliardy euro. Výměnou za to mělo Turecko plně uplatňovat dohodu o zpětném přijímání uprchlíků a zastavit nebo významně omezit příliv uprchlíků do Evropy. Podle Erdogana EU však doposud vyplatila jen 1 až 2 miliony euro a podmínky dohody neplní. „Evropské vlády nejsou poctivé a EU nedrží v této věci své sliby,“ kritizoval Erdogan pomalé vyplácení finančních prostředků.

Turecko podle Erdogana vynaložilo na uprchlíky z občanské války v Sýrii více než 12 miliard euro a Evropská unie má Turecku podle dohody s náklady na migraci pomoci. Vyjednávání o bezvízovém styku a vstupu Turecka do EU otevřelo novou kapitolu vzájemných vztahů, která však byla událostmi kolem vojenského puče a tvrdým potrestáním členů armády i opozice z řad akademiků narušena.

Čtěte více: Puč v Turecku se nezdařil. Zabito bylo 265 lidí, tisíce vojaků ve vězení

Dohodu o migraci v ohrožení?

EU bezvízový styk ale podmínila splněním 72 podmínek, které se týkají mimo jiné zabezpečení dokladů totožnosti, řízení migrace, bezpečnosti, základních lidských práv a zpětného přebírání migrantů. Původně měli Turci do EU cestovat bez víz už od léta.

Podle německého ministerstva zahraničí dohoda o migraci není po nezdařeném puči ohrožena. „Turecko bylo odhodlané plnit migrační dohodu před pokusem o převrat a my nemáme žádné náznaky z žádné z diskusí, které jsme vedli během víkendu a dnes, že by se na tomto postoji (Ankary) něco změnilo,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí.

Prezident Erdogan už v minulosti několikrát pohrozil, že pokud EU neumožní Turkům cestování bez víz, turecký parlament dohodu o vracení migrantů zablokuje. Několikrát také odmítl možnost, že by Ankara zrušila své protiteroristické zákony, u kterých se Západ obává, že mohou být zneužity proti opozici.

Turecko nemůže být členem EU

Turecko není podle šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera v situaci, kdy by se mohlo stát v dohledné době členským státem Evropské unie. Veškerá vyjednávání o budoucím členství by navíc byla okamžitě přerušena, pokud by Ankara znovu zavedla trest smrti, dodal Juncker. Turečtí představitelé začali o nejvyšším trestu hovořit v souvislosti s potrestáním těch, kteří se podíleli na zmařeném pokusu o vojenský puč z 15. července.

Čtěte více: Turecko obvinilo 99 generálů a admirálů. Akademici nesmí opustit zemi

„Myslím si, že Turecko ve svém současném stavu není v pozici, aby se stalo členským státem v dohledné době ani v nějakém delším období,“ řekl Juncker televizní stanici France 2. Země, která zařadí trest smrti do svého právního řádu, podle něj nemá v EU místo.

Turecko v EU nevidí ani šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. „Žádná země se nemůže stát členem EU, pokud zavede trest smrti, to je zcela jasné z našeho společného práva,“ prohlásila Mogheriniová 18. července.

Personální čistky v nejrůznějších institucích v Turecku se zatím dotkly přes 60.000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí. Za mřížemi se ocitlo mimo jiné skoro 300 příslušníků prezidentské stráže, což je zhruba desetina této elitní jednotky, a také 126 generálů a admirálů.

Čtěte více: Turecko rozpustí prezidentskou stráž a najme 20 tisíc nových učitelů

Erdogan: Ve vazbě je kvůli pokusu o puč přes 10 000 lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články