Indové objevují Česko. Bollywood tady natáčí stále více filmů

Česko láká

Indové objevují Česko. Bollywood tady natáčí stále více filmů
Bezstarostná jízda. Hlavní hrdina se svou vyvolenou, motorka a Karlštejn. Foto: Foto: Rockstar movie
2
Domov
Sdílet:

Když loni na podzim tehdejší ministr kultury Jiří Balvín otevíral v indickém Dillí výstavu České hrady a zámky, působilo to trochu jako sci-fi. Ministr měl tehdy ale jasný cíl: uzavřít dohodu o spolupráci filmových průmyslů obou zemí. Přes bollywoodskou filmovou produkci chtěl Balvín do Česka přitáhnout nejen indické filmaře, ale i turisty a byznys. A jak se zdá, podařilo se. V Praze se za několik týdnů začíná natáčet bollywoodský velkofilm Bang Bang, pětihvězdičkové hotely v centru města si rezervují indičtí manažeři a tamní firmy u nás chtějí investovat své peníze.

„Je to obrovský potenciál. Bollywood produkuje větší počet filmů než Hollywood. A oni se teď snaží přenášet své příběhy k nám. Většinou se jedná o příběhy milostné, v nichž chtějí svým divákům ukázat Prahu,“ komentoval tehdy Balvín zájem té části indického filmového průmyslu, jehož snímky v hindštině vznikají v Bombaji. Popularitu po celém světě získaly hlavně díky vloženým pasážím plným zpěvu a tance.

Při své podzimní návštěvě s indickou ministryní kultury zahájil Balvín rok česko-indické kultury, který teď co týden indickému publiku nabízí české kulturní vyžití, hlavně divadlo a výstavy. Začátkem března se dokonce v Pandžábu konal samostatný český filmový festival, který byl ale teprve malou ochutnávkou.

„Ten opravdu velký festival by se měl uskutečnit v listopadu v Bombaji. Připravujeme i pozvání českých režisérů a herců. Bude tu k tomu kampaň hlavního vlastníka multiplexů v Indii. V každém velkém městě je takové kino, v rámci něhož by měly být promítány české filmy. Takže by to mělo mít celoindický dopad na propagaci českého filmu, ale i turistiky,“ přiblížil serveru ECHO24.cz český velvyslanec v Indii Miloslav Stašek.

Jsme levnější než Paříž, ale máme její romantiku

Česko-indická spolupráce už přináší první plody. Na jaře mají do Česka zavítat filmaři z Bollywoodu k natáčení vysokorozpočtového filmu Bang Bang. Hvězdy snímku Hrithik Roshan a Katrina Kaif by se během natáčení měly podívat nejen do Prahy, ale i na Orlík, do Českého Krumlova nebo Kutné Hory.

Indičtí turisté dnes mají takové balíčky: jedou třeba na dva dny do Budapešti, na dva do Vídně a na dva do Prahy. Když si vzpomenu pár let zpět, nic takového tu nebylo.

Nejde o první bollywoodský film, který se natáčí v Česku. Pracovalo tu už několik indických štábů, zatím největší úspěch měl před čtyřmi lety velkofilm Rockstar, na němž se podílela česká společnost Punk Film. „Rockstar měl úspěch hlavně díky slavnému režisérovi a velké hvězdě v hlavní roli. U nás jsou také skvělé podmínky. Máme tu perfektně vycvičené štáby a levné a krásné exteriéry. Jsme levnější než Paříž, přitom jde o podobnou romantiku,“ potvrzuje Martin Hůlovec z Punk Film, že jsme pro Indy zajímavou destinací.

A poptávka podle něj navíc může ještě výrazně růst. Zatím tu totiž točí pouze Bollywood, tedy filmaři z Bombaje. Indie má ale i několik dalších filmových center. „Až se nám s nimi podaří navázat spolupráci, poptávka vzroste,“ dodává Hůlovec.

Že existuje jasná spojitost mezi bollywoodskými filmy a přílivem indických turistů, potvrzuje třeba český režisér Radim Špaček, který v centru Prahy už přes deset let pořádá Festival bollywoodského filmu. „Určitě je to provázané. Už jsem viděl, jak si Indové ukazují na Karlův most a říkají, že ho znají díky filmu Rockstar. Indičtí turisté dnes mají takové balíčky: jedou třeba na dva dny do Budapešti, na dva do Vídně a na dva do Prahy. Když si vzpomenu pár let zpět, nic takového tu nebylo,“ říká Špaček.

Bereme si příklad z Jižní Koreje

Česká republika nenechává nic náhodě. Ve spolupráci s agenturou CzechTourism byla například pro bollywoodskou produkci připravena speciální nabídka exteriérů a interiérů českých hradů a zámků. Projekt by měl být indické straně představený ve druhé polovině roku.

A přílivu indických filmařů do Česka rozhodně nehodlá bránit ani nové vedení ministerstva, i když peněz na filmové pobídky není ani letos dostatek. Jak serveru ECHO24.cz řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), je vedení resortu jasné, že indické filmy mohou být jednou z nejefektivnějších cest, jak otevřít Českou republiku také indickým turistům. Těch si k nám loni našlo cestu jen asi 24 tisíc, nicméně i díky bollywoodským filmařům se má jejich počet zásadně zvýšit.

Praha se jednoduše dostává do povědomí a začíná stahovat lidi z Londýna, Paříže či Vídně k nám. A když přijede tak velká skupina, vyprodá na týden hlavní pětihvězdičkové hotely v Praze.

„Máme tu ostatně krásný příklad z Jižní Koreji. Díky seriálu Milenci z Prahy obrovsky vzrostl zájem o naši zemi a jihokorejské aerolinky dokonce vstoupily na český trh,“ připomíná ministr kultury. Jižní Korea je dnes jedním z největších investorů v Česku a linka Praha-Soul zase jediným přímím spojem mezi námi a Dálným východem. A zájem Jihokorejců o Českou republiku raketově roste, jen vloni zaznamenal Institut turismu nárůst příjezdů z této země o 14 procent.

České Silicon Valley

Samostatnou kapitolou jsou byznysové příležitosti, k nimž nám mohou pomoci právě indičtí filmaři. I díky zmínkám ve filmech se totiž hlavně Praha stává centrem takzvané konferenční turistiky, kdy k nám přijíždějí jednat manažeři velkých indických společností.

„Ta čísla se jednoznačně pohybují nahoru. Třeba největší indická firma Tata pořádala v Praze výjezdní zasedání svých manažerů z celé Indie. Bylo tam 1 500 manažerů s rodinami. Další společnosti sem posílaly manažery po stovkách. Praha se jednoduše dostává do povědomí a začíná stahovat lidi z Londýna, Paříže či Vídně k nám. A když přijede tak velká skupina, vyprodá na týden hlavní pětihvězdičkové hotely v Praze,“ vysvětluje Stašek.

Manažeři velkých firem pro Česko logicky znamenají i potenciál navazujícího byznysu a povzbuzení investic. To ostatně potvrzuje i český velvyslanec v Indii. Jen za poslední dva měsíce prý velvyslanectví zaznamenalo čtyři velké investory z oblasti IT. „Je to přesně po vzoru indické společnosti Infosys, která v Brně zaměstnává stovky Čechů. Ty firmy o nás mají zájem a měly by utvořit takové malé Silicon Valley v Brně,“ uzavírá v nadsázce.

Sdílet:

Hlavní zprávy