Kontrolní hlášení DPH zatím podala jen třetina plátců DPH

Termín pro podání je 25. února

Kontrolní hlášení DPH zatím podala jen třetina plátců DPHNOVÉ 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Finanční správa během dnešního dopoledne evidovala zhruba 100.000 podaných kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Termín pro podání hlášení je čtvrtek 25. února, finanční úřady očekávají celkem asi 300.000 hlášení. Celkově se přitom kontrolní hlášení týká zhruba 500.000 poplatníků.

V úterý Finanční správa ČR upozornila na chyby v kontrolních hlášeních, které zaznamenala. Mezi nejčastější důvody chybného formátu a struktury kontrolního hlášení patří nevyplnění ID datové schránky nebo e-mailu v úvodní části formuláře. Dále v chybných hlášeních chybí nebo je špatný formát DIČ odběratele nebo dodavatele a také je v hlášeních uvedeno chybné číslo finančního úřadu.

Kontrolu i odeslání kontrolního hlášení mohou provést plátci DPH prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), dostupné na Daňovém portále Finanční správy (www.daneelektronicky.cz). Aplikace zabezpečí ověření správnosti formátu a struktury datové zprávy.

Zavedení kontrolního hlášení je v zákoně od ledna 2015 s odloženou roční účinností. Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500.000 poplatníků.

Podle zákona vzniká nyní povinnost uhradit pokutu 1000 korun, pokud plátce DPH podá kontrolní hlášení pozdě, ale zároveň jej dodatečně podá bez vyzvání správce daně. Finanční správa ovšem v souvislosti s připravovanou novelou, která sankce zmírňuje, na počátku roku upozornila, že tisícikorunová pokuta bude automaticky prominuta v případě, že k prodlení při podání hlášení došlo v daném kalendářním roce poprvé. Finanční správa navíc do účinnosti připravované novely tisícikorunové pokuty udělovat nebude, protože nabytím účinnosti novely všechny tisícikorunové pokuty vzniklé do této doby zaniknou.

V souvislosti s kontrolním hlášením existují i další pokuty. Tu ve výši 10.000 korun musí plátce zaplatit, pokud kontrolní hlášení podá až v náhradní lhůtě poté, co jej vyzval finanční úřad. Pokuta 30.000 korun vznikne automaticky, pokud plátce DPH nepodá následné kontrolní hlášení na základě výzvy finančního úřadu ke změně, doplnění nebo potvrzení údajů. Pokuta 50.0000 korun vznikne, pokud firma kontrolní hlášení nepodá ani v náhradní lhůtě.

Dalším druhem pokut jsou pokuty do 50.000 Kč v případě, že plátce na základě výzvy o odstranění pochybností nezmění nebo nedoplní, nesprávné nebo neúplné údaje v následně podaném kontrolním hlášení. Nejpřísnější sankcí je udělení pokuty do 500.000 korun v případech, kdy plátce závažně stěžuje nebo maří správu daní.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články