AKTUALIZOVÁNO

Je to naprostá kachna, tajný spis o Trumpovi nemáme, tvrdí Kreml

,

Vydíratelný prezident?

Témata: , , ,

Rusko odmítá, že by mělo k dispozici jakýkoli kompromitující materiál o nastupujícím prezidentovi USA Donaldu Trumpovi či jeho soupeřce z volební kampaně Hillary Clintonové. Podobné spekulace jsou prý absolutně nepodložené. Kreml označil celý spis obsahující údajně citlivé materiály o budoucí hlavě USA za „absolutní výmysl“, napsaly agentury Interfax a TASS.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes popřel možnost, že by Rusko vlastnilo jakýkoli kompromitující materiál o Trumpovi. Spekulace o tom, že by se jeho země měla k dispozici jakýkoli materiál, jímž by bylo možné vydírat budoucího prezidenta USA, patří podle Peskova čistě do žánru fikce.

„Ne, v Kremlu nemáme kompromitující materiál na Trumpa,“ řekl Dmitrij Peskov podle agentury TASS. „Je to naprostá kachna, naprostý výmysl a naprostý nesmysl. Kreml se nezabývá sbíráním kompromitujících informací,“ zdůraznil Putinův mluvčí.

„Jedná se o zcela jasnou snahu poškodit naše vzájemné vztahy. Pochopitelně jsou zde lidé, kteří se snaží rozdmýchat hysterii. Udělali by cokoli, aby podpořili tento hon na čarodějnice,“ uvedl Peskov. O údajném honu na čarodějnice mluvil v souvislosti s celou kauzou i Trump, který tento termín použil na svém twitterovém účtu.

Bývalý šéf ruské tajné služby FSB Nikolaj Kovaljov označil údajnou zprávu amerických tajných služeb o kompromitujících materiálech na Trumpa v ruských rukách za pokus vlády končícího prezidenta Baracka Obamy zdiskreditovat republikánského nástupce. „Koho by zajímalo sbírat kompromitující informace na člověka, který přijížděl (do Moskvy) pořádat soutěže krásy? Takové praktiky u nás v Rusku nemáme,“ tvrdí někdejší šéf FSB, která je nástupkyní sovětské tajné policie KGB.

Americké tajné služby společně s FBI strávily prý celé měsíce neúspěšnou snahou doložit pravdivost tvrzení, která se objevila ve výbušné zprávě o Trumpově minulosti. V té bývalý pracovník britských tajných služeb tvrdí, že budoucí prezident Spojených států byl předmětem rozsáhlé tajné operace ruské vlády. Ta se údajně snažila pomocí svých agentů ovlivnit i výsledky nedávných prezidentských voleb v USA. Rusko údajně disponuje i informacemi, jimiž by v budoucnu mohlo Trumpa vydírat.

Prozatím nepodložené informace předložili američtí zpravodajci nejen současnému prezidentu USA Baracku Obamovi, ale i jeho nástupci Donaldu Trumpovi. Celý spis je součástí rozsáhlejšího souboru dokumentů, které se týkají činnosti ruských tajných složek.

Donald Trump údajnou existenci kompromitujících materiálů o své osobě okamžitě odmítl. „Falešné zprávy – naprostý politický hon na čarodějnice,“ napsal Trump na twitteru. Naopak Obama se o celé věci odmítl vůbec bavit. „Utajované informace nekomentuji,“ uvedl na dotaz stanice NBC.

Čtěte také: Tajná schůzka s Rusy v Praze? Kreml prý může kompromitovat Trumpa

„Putin není váš spojenec, my ano,“ píší evropští politici Trumpovi

Přejít na diskusi