Mluvčího IS jsme zabili my, ne Američané, pyšní se Kreml

BOJE V SÝRII

Mluvčího IS jsme zabili my, ne Američané, pyšní se KremlNOVÉ
Abú Muhammad Adnání již nebude promlouvat na videích teroristů. Zabili ho ale Rusové nebo Američané? Foto: Repro: Youtube/CCTV EN
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání prý zahynul při náletu ruských stíhaček, uvedlo ruské ministerstvo obrany. O „mučednické“ smrti vysoce postaveného velitele radikální organizace v severosyrské provincii Aleppo informovala už v úterý agentura Amak, která je přímo napojená na IS. Rusko kromě jiného zpochybnilo i informace, že by syrský režim Bašára Asada používal chemické zbraně.

Adnání byl podle Moskvy jedním ze čtyřicítky islamistů, které zabily ruské stíhačky Su-34 v provincii Aleppo. Jeho smrt prý Rusko prověřilo „prostřednictvím několika zpravodajských kanálů“.

Agentura Amak v úterý informovala, že Adnání zahynul během náletu, který pravděpodobně provedly americké stroje. Spojené státy posléze potvrdily, že jimi vedená mezinárodní koalice podnikla letecké údery ve městě Al-Báb v provincii Aleppo, jejichž terčem byl vysoce postavený představitel Islámského státu. Zabití Adnáního ale mluvčí ministerstva obrany Peter Cook nepotvrdil s tím, že výsledky náletů jsou předmětem dalšího vyhodnocování.

Islámský stát zveřejnil v minulosti množství zvukových nahrávek, na kterých Adnání promlouvá ke svým stoupencům a vyzývá je k páchání teroristických útoků. Například letos radikály nabádal k atentátům během postního měsíce ramadánu, a to na Blízkém východě i v západních zemích.

Asad a chemické zbraně? ‚Ale kdež‘

Rusko dále zpochybnilo závěry vyšetřovací komise Organizace spojených národů, podle kterých režim prezidenta Bašára Asada použil proti civilistům v Sýrii chemické zbraně. Francie a Británie naopak požadují okamžité uvalení sankcí na vládu v Damašku. Zpráva, která vznikla na základě společného vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), uvádí, že za dva z devíti útoků jedovatým plynem v Sýrii jsou zodpovědné vládní jednotky a jeden mají na svědomí radikálové z organizace Islámský stát (IS).

Rusko jako jeden z hlavních spojenců Asadova režimu výsledky vyšetřování zpochybnilo s tím, že existuje ještě řada nezodpovězených otázek. „Zjevně tu máme zbraň, z níž se kouří. Víme, že chlor byl s největší pravděpodobností použit… nemáme ale otisky na té zbrani,“ uvedl ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Na základě zprávy OSN tak podle něj není možné nikoho potrestat.

Závěry komise odsoudil také syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí. Podle něj jsou založené na „výpovědích svědků, které dodaly ozbrojené teroristické skupiny“ a panuje „nedostatek fyzických důkazů“. Spojené státy naopak už krátce po zveřejnění zprávy minulý týden uvedly, že opakované použití chemických zbraní ze strany syrské vlády proti vlastním lidem „již nyní nelze popřít“.

Čtěte také: Barelové bomby zabíjely v Aleppu, zahynulo 15 civilistů

Smyčka kolem teroristů se utahuje. V Aleppu byl zabit mluvčí IS Adnání

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články