„Genocida Arménů“. Turci protestují proti Zemanovi a českým poslancům

Genocida Arménů

„Genocida Arménů“. Turci protestují proti Zemanovi a českým poslancůmNOVÉ
Záběr na jedno z míst popravy Arménů. Foto:

Foto: By Henry Morgenthau – Ambassador Morgenthau‘s Story Doubleday, Page p314, (http://net.lib.byu.edu/estu/wwi/comment/morgenthau/images/Morgen50.jpg), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3822803

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecké ministerstvo zahraničí odsoudilo rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v Osmanské říší za genocidu. Kritizovalo i prezidenta Miloše Zemana, který masakr opakovaně označuje za genocidu a nejnověji ho charakterizoval jako jedno z nejhorších zvěrstev moderní doby.

„Co nejostřeji odsuzujeme a odmítáme usnesení přijaté Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky ze dne 25. dubna 2017. Jsme také zklamáni dopisem prezidenta Zemana ze dne 24. dubna 2017 adresovaným arménské diaspoře ve své zemi s ohledem na události z roku 1915, neboť obsahuje vážné nesrovnalosti,“ uvedla turecká diplomacie ve svém prohlášení datovaném 26. dubnem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Naše reakce na tyto politické akce, které jsou v otevřeném rozporu s historickými skutečnostmi a základními právními principy, byla předána velvyslanci České republiky v Ankaře,“ uvedlo turecké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. „Je v rozporu se svými vlastními slovy, když politicky hodnotí událostí z roku 1915,“ tvrdí Ankara o českém prezidentovi.

Zeman ve svém dopise adresovaném arménskému duchovnímu představiteli v Česku Barseghovi Pilavčjanovi mimo jiné napsal: „Souhlasím, že historii nemají interpretovat politici, neboť v jejich rukách se z dějin nezřídka stává pouhý nástroj sloužící jejich politickým zájmům, a že poznání a výkladu minulosti se mají věnovat především historici. Zároveň se však domnívám, že si nelze nepřipomínat události, které stály život 1,5 milionu nevinných lidí a které představují tragickou kapitolu dějin nejen arménského národa, ale i celého civilizovaného světa.“ Masové vraždy Arménů označil Zeman za „jedno z nejhorších zvěrstev, kterého bylo lidstvo v moderní době svědkem“.

Prezident Miloš Zeman ale své stanovisko k masakrům Arménů Osmanskou říší, které označuje za genocidu, nehodlá kvůli kritice z Turecka měnit. Na dotaz ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Jeho názory označil za dlouhodobé a turecké vyjádření za očekávané. „Jde o očekávanou reakci,“ komentoval vyjádření tureckého ministerstva Ovčáček. Připomněl, že se Zeman podobně vyjádřil v minulosti už několikrát. „Své stanovisko pan prezident nehodlá měnit,“ dodal.

České ministerstvo zahraničí ale ujistilo svůj protějšek, že se o žádné změny vztahů nejedná. „Turecké straně jsme sdělili, že vnímáme jejich citlivost k tomuto tématu (zároveň jsme vysvětlili i kontext, ve kterém bylo usnesení přijato) a ujistili jsme ji, že pozice vlády ČR a MZV ČR k otázce těchto tragických událostí se nezměnila, tj., že hodnocení těchto tragických událostí by se měli ujmout nezávislí historikové,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Sněmovna odsoudila genocidu

Česká Poslanecká sněmovna v úterní rezoluci odsoudila genocidu Arménů stejně jako nacistické zločiny proti lidskosti na židovském, slovanském a romském obyvatelstvu.

Vyvražďování Arménů v Osmanské říší padlo v roce 1915 za oběť až 1,5 milionu lidí. Ankara označení masakrů za genocidu odmítá, i když smrt mnoha nevinných lidí uznává. Podle Turecka ale nešlo o záměrnou akci Osmanské říše, nýbrž o projev občanské války, jejímiž oběťmi byli i Turci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

1,5 milionu zabitých není genocida? O Arménii se diskutuje už sto let

Berlín riskuje střet s Tureckem. ‚Masakry Arménů byla genocida,“ řekl Bundestag

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články