Proti ruským letadlům. Šejkové chtějí dát syrským rebelům rakety

'OBRANA PROTI RUSKÝM LETADLŮM'

Proti ruským letadlům. Šejkové chtějí dát syrským rebelům raketyNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje protiletecký raketový komplet Stinger. Tyto zbraně dodávaly USA povstalcům během války v Afghánistánu. Podobné zbraně možná začnou dodávat sunnitské státy Zálivu syrským povstalcům. Foto: Foto: Cikimedia Commons
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Sunnitské státy Perského zálivu možná začnou dodávat protiletadlové zbraně skupinám syrské opozice. Zbraně by měly povstalce ochránit před nálety syrských a ruských letadel. Spojeným státům se však podle zdrojů agentury Reuters tento záměr nelíbí – Američané nechtějí, aby do válkou zmítané Sýrie proudily další zbraně.

V Sýrii v posledních dnech fakticky zkolabovalo příměří mezi režimem prezidenta Bašára Asada a syrskými povstalci. Situace v zemi se obzvláště vyhrotila po bombardování humanitárního konvoje poblíž Aleppa z 19. září. V zemi se znovu rozhořely boje a kýžený klid zbraní se zdá v nedohlednu.

S bombardováním konvoje ostatně souvisí i aktuální zpráva agentury Reuters. Ta s odvoláním na představitele USA uvádí, že sunnitské státy možná začnou dodávat protiletadlové zbraně skupinám syrské opozice. Rakety země-vzduch odpalované z ramene (stejného typu jako známý Stinger) by měly rebely ochránit před nálety ruských a syrských letadel.

Spojené státy, které bojují po boku sunnitských zemí Zálivu proti Islámskému státu, se přitom dosud podle agentury Reuters podobným dodávkám snažily zabránit. Podle agentury ale hrozí, že vlády těchto států – a také Turecka – začnou jednat na vlastní pěst a budou přivírat oči, pokud se některý z jejich bohatých občanů pokusí povstalcům protiletecké komplety dodat.

„Saúdové si vždycky mysleli, že způsob, jakým mohou vyhnat Rusy, je ten, jaký se osvědčil před 30 lety v Afghánistánu – zablokovat jejich leteckou převahu dodávkami protiletadlových zbraní mudžáhedínům,“ uvedl podle agentury Reuters další představitel USA, který si přál zůstat v anonymitě. Očividně tak narážel na postup Spojených států, které během sovětské invaze do Afghánistánu dodávaly protiletadlové zbraně islamistickým partyzánům.

‚Nejednáme se Sověty, ale s Putinem‘

Nyní je ale situace podle zmíněného zdroje jiná než v 80. letech. „Dosud se nám je (Saúdy) dařilo přesvědčovat, že rizika takového postupu jsou dnes mnohem vyšší, protože nejednáme s ustupujícím Sovětským svazem, ale s ruským vůdcem, který usiluje o obnovení ruské síly, a jen tak necouvne,“ upozornil zdroj ve zjevné narážce na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Stejně tak na oficiální úrovní se USA vyjadřují v tom smyslu, že si nepřejí dodávky zbraní do Sýrie. „Dosáhli bychom tím jen další eskalace už teď hrůzného konfliktu. Věci by se mohly ještě zhoršit,“ řekl agentuře Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner.

Syrská občanská válka trvá už více než pět let a vyžádala si životy nejméně 250 tisíc lidí. Další miliony vyhnala z jejich domovů.

Čtěte také: Británie obvinila Moskvu, že se v Sýrii dopouští válečných zločinů

V Sýrii bojuje kolem čtyř tisíců Rusů. Odhalily to volby

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články