Palestinský profesor vzal studenty do Osvětimi. Skončil

,

Útoky na akademika

Profesor palestinské univerzity z východního Jeruzaléma Muhammad Dadžání po měsících výhrůžek smrtí a zastrašování rezignoval na svou funkci. Dadžání se stal terčem mnoha útoků kvůli tomu, že letos v březnu vzal svých 27 studentů do Evropy, aby jim ukázal bývalý koncentrační tábor v Osvětimi. Informoval o tom britský list The Daily Telegraph.

Cesta do Polska byla součástí projektu, jehož cílem bylo naučit se více o holokaustu, a tak i větší toleranci a empatii. Jde o projekt, na kterém se podílejí i německá a izraelská univerzita a jeho součástí je například i cesta tentokrát izraelských studentů za Palestinci žijícími v uprchlických táborech.

Profesor Dadžání, který byl šéfem katedry amerických studií a rovněž ředitelem univerzitní knihovny, byl ihned po svém návratu z Osvětimi zavalen obrovskou vlnou kritiky. Někteří z jeho kolegů, studenti i veřejnost ho začali označovat za „zrádce a kolaboranta“.

V rozhovoru pro izraelský list Haarec Dadžání odsoudil nenávistnou kampaň, která je proti němu vedena. Uvedl, že jeho rezignace „je testem toho, jestli univerzita podporuje akademickou svobodu a svobodu jednání a projevu tak, jak to vždy říkala, anebo ne“. Doufá, že se rektor univerzity proti jeho odstoupení postaví a rezignaci nepřijme.

Mnoho Palestinců tvrdí, že Izrael holokaust využívá k propagandě, která má ospravedlnit zábory palestinské půdy.

Přejít na diskusi