Zeman na Hradě, Babiš ve Strakovce. To je to, oč tu běží

Témata: ,

Neexistuje žádné oficiální prohlášení o vzájemné hospodářské a politické dohodě mezi lídrem největšího politického uskupení vlastněného Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. Nicméně již několik týdnů lze sledovat, jak se ti dva hezky doplňují a protínají své zájmy v jednu sílu, která má jednoho znovu zvolit na Hrad, druhému pomoci ovládnout Strakovu akademii.

Miloš Zeman svoji kandidaturu zatím neohlásil, ale jeho okolí udělá vše pro to, aby tak učinil. Prezident sám při svých cestách po zemi dělá maximum, aby si získal voliče, a slaví velké úspěchy. Na koho se obrací, je zřejmé z jeho rétoriky a prvoplánových názorů. Bude také hledat oporu v nějaké politické straně. Při poslední volbě se opíral o své sdružení, nyní marginální SPO. Vztahy se sociální demokracií, kterou dovedl k vítězným volbám, jsou dlouhodobě napjaté, respektive už několik let podporuje opoziční křídlo opírající se o jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Bohuslav Sobotka, který figuruje na Zemanově seznamu zrádců, jejž sestavil po své neúspěšné kandidatuře na prezidenta v roce 2003, se prezidentovým favoritem nikdy nestane. Chvíli to vypadalo, že by jejich vztahy mohly být alespoň neutrální, ale tomu mohl uvěřit jen ten, kdo Miloše Zemana nezná. Zeman nezapomíná a neodpouští. Rozdílné pohledy, spíš jen rozdílné formulace než zásadní ideový spor, na migrační otázku se stávají záminkou k politickému střetu, který bude výhodný pro tandem Babiš–Zeman.

Pro Andreje Babiše je v tomto volebním období největším soupeřem sociální demokracie. Ta jediná mu stojí v cestě za premiérským křeslem. Babiš usiluje o model, kdy on bude lídrem vlády s podporou slabého koaličního partnera. Tím se mají stát lidovci, nikoliv ale pod vedením současného předsedy, nýbrž za pomoci Babišova vazala Mariana Jurečky. Není žádným tajemstvím, že zdravotní okolnosti nedovolí Pavlu Bělobrádkovi dlouhodobě stranu vést a Jurečka je ten, který ho chce vystřídat. Zemanova chuť po pomstě, jež bude naplněna co největším oslabováním Sobotky, a Babišova strategie ochromit co nejvíce nejsilnější demokratickou stranu v zemi, přivedla ty dva dohromady. Oba to vědí, oba to chtějí a oba s tím řešením budou spokojeni. Zeman na Hradě, Babiš ve Strakově akademii. To je to, oč tu běží.

Z nového čísla Kdyby hloupost nadnášela. Zesměšňování lidské blbosti je v naší kultuře tradiční

Echo týdne: Hrad v ohrožení ● Komentář: Proč zdražovat vodu? Už teď je drahá ● Komentář: Stařec a ostrov ● Komentář: Facebooková cenzura jako poslední stadium kapitalismu ● Rozhovor s Věrou Jourovou: Mít jistotu, že jsem proti nenávisti udělala dost ● Salon: Flaška rumu pod letní noční oblohou Prahy 1 ● Analýza: Zakleté stavebnictví ● Esej: Zodpovědnost zodpovědných ● Rozhovor s Marií Jiráskovou: Není možné po každém chtít, aby byl hrdina ● Umění a kritika: Proč se Hitler cítil v Mnichově doma ● Recenze: Nenápadná vytrvalost Stevea Gunna ● Postavy: Michal Hašek: Haškovský politik a konceptuální umělec ● Styl: Je architektura sexy? ● Přeceňovaný & Podceňovaný: Hermann Kant vs. Rainer Kunze ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Přecpaný Londýn, prořídlý Berlín Rychlá, masová migrace vs. kvalita života
Každý nemůže být hrdina S literární historičkou Marií Jiráskovou o Jaroslavu Seifertovi

Přejít na diskusi