Clinton, Armstrong a teď i Gross. Nejsrdceryvnější veřejná pokání

OMLUVY

Clinton, Armstrong a teď i Gross. Nejsrdceryvnější veřejná pokání
Premiér Stanislav Gross se v roce 2005 veřejně omluvil za to, že výroky kolem majetkových poměrů své rodiny vyvolal politické šarvátky a neklid. Zároveň zopakoval, že jeho manželka kvůli tomu ukončí své podnikatelské aktivity. "Nechci dopustit, aby se období tohoto neklidu nadále prodlužovalo," řekl premiér v České televizi. Foto: Foto: ČTK
5
Svět
Sdílet:

Omluvil se Clinton, Woods, Topolánek a teď i Stanislav Gross. Ten se svou veřejnou sebekritikou zařadil mezi známé osobnosti, které se za své činy srdceryvně kály skrze televizní obrazovky nebo na stránkách novin.

V české politice o pokání není až taková nouze, jak se traduje. Kromě Stanislava Grosse, který se omluvil všem lidem, kteří mu věřili a které zklamal, se si v minulosti popel na hlavu sypali třeba Miroslava Němcová, Mirek Topolánek, Jan Mládek, Jan Fischer nebo z poslední doby Helena Válková.

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny se omluvila za trafiky pro poslance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a exsenátora Alexandra Vondru. Bývalý premiér a předseda ODS Topolánek za urážlivý výrok o židovském původu Jana Fischera. Fischer se zas během prezidentské kampaně omlouval za své členství v komunistické straně před rokem 1989. Jan Mládek, současný ministr průmyslu a obchodu, živnostníkům za to, že je označil za parazity. Ministryně spravedlnosti Válková v médiích zmírňovala dopady výroku, „že se toho Čechům za protektorátu zas tolik nedělo.“

Clinton nebo Woods. Nevěra vládne světu

Ze zahraničních politiků se svým přiznáním nechtěně proslavil expremiér Ferenc Gyurcsány. Na zasedání Maďarské socialistické strany tvrdil, že se jeho vláda posledními roky „prolhala“. „Bylo úplně jasné, že to, co říkáme, není pravda. Přitom jsme čtyři roky nedělali vůbec nic. Lhali jsme ráno, lhali jsme večer,“ znělo z audiovizuální nahrávky, která způsobila v Maďarsku velký politický skandál.

Čtěte také: Pokání nemocného Grosse: 'Přijal jsem Krista. Nebyl jsem dobrý premiér‘

Asi nejslavnější veřejné pokání ze zahraničních osobností provedl bývalý americký prezident Bill Clinton po odhalení milostné aféry se stážistkou Bílého domu Monikou Lewinskou. „Opravdu jsem měl vztah se slečnou Lewinskou. Vím, že to nebylo vhodné. Ve skutečnosti, to bylo špatné... Omlouvám se všem lidem, včetně mé manželky. Hluboce toho lituji,“ kál se Clinton.

Za nevěru se kál i americký golfista Tiger Woods. Omluvil se své ženě i fanouškům za své „sobecké, nezodpovědné a pošetilé chování.“ V českém prostředí se za mimomanželský vztah veřejně omlouvali Mirek Topolánek nebo Petr Nečas. Ten navrch musel přihodit i omluvu za manželčino sledování vojenskou tajnou službou v kauze Nagyová (dnes Nečasová).

Watergate nebo válka ve Vietnamu

Není zvykem, že vysocí vládní američtí představitelé přiznávali své chyby v rámci své agendy. Několik se jich přesto najde.

V roce 1977 přiznal své pochybení bývalý americký republikánský prezident Richard Nixon a národu se za něj omluvil. Šlo o aféru Watergate, jeden z největších skandálů v americké historii, který otřásl vírou v tradiční americké hodnoty. Případ odposlechů v ústředí Demokratické strany vyústil po dvou letech Nixonovou rezignací.

Čtěte také: Potřebujeme víc Stanislavů Grossů

Bývalý americký ministr obrany Robert McNamara se ke konci svého života omluvil za řadu špatných rozhodnutí za války ve Vietnamu, které stály život tisíce amerických vojáků.

Vrba Oprah

V slavné show Oprah Winfreyové, která je známá veřejnými zpověďmi známých osobnosti, se přiznal k používání zakázaných látek během závodů Tour de France její sedminásobný vítěz Lance Armstrong. A jedním dechem se i omluvil. V show se za doping a jeho popírání dříve s pláčem kála i další známá sportovkyně, americká atletka Marion Jonesová. Té poté olympijský výbor odebral všech pět medailí z Olympijských her.

Z herců se omlouvali Mel Gibson za řízení v opilosti, při kterém pronášel antisemitská hesla typu „Židé mohou za všechny války světa.“ Hugh Grant za exces s prostitutkou, za který byl zatčen, nebo Arnold Schwarzenegger za nemanželské dítě.

V kajícném dopise svým zaměstnancům se omluvil i „pan Ikea“ – Švéd Ingvar Kamprad za to, že v mládí koketoval s nacionálním socialismem. Označil to za největší chybu života. Napsal: „Sami jste byli mladí. A možná po dlouhé době najdete ve svém mládí něco, o čem si nyní myslíte, že to bylo směšné a hloupé.“

Sdílet:

Hlavní zprávy