NOVÉ

Medvídek Pú obětí cenzorů. Příliš připomínal prezidenta?

,

Zákaz Medvídka Pú v číně

Témata: ,

Uživatelé populární čínské chatovací aplikace WeChat o víkendu zjistili, že veškeré obrázky a zmínky o Medvídku Pú zmizely z internetu. Pravděpodobně za to může časté připodobňování čínského prezidenta ke kreslené postavě.

Chatová aplikace WeChat se může chlubit více než 768 miliony uživatelů. Ty však čekalo o víkendu nemilé překvapení. Oblíbená postava Medvídka Pú totiž zmizela z alba obrázků a gifů.

Nebylo podáno žádné oficiální vysvětlení. Přesto je víceméně jasné, že důvodem jsou memy zesměšňující čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, ve kterých figuruje právě Pú. Recesisté totiž upozorňují na určitou podobnost prezidenta s medvídkem.

Populární byl například obrázek setkání Si Ťin-pchinga s bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou, kteří byli srovnáváni s Púem a jeho kamarádem Tygrem. Nebo obrázek čínského prezidenta, jak si podává ruku s japonským premiérem Shinzoem Abem. Tam zase byl přirovnáván k obrázku, jak si Medvídek Pú třese rukou s oslíkem Ijáčkem.

Mnoho mladých Číňanů blokování neškodné kreslené postavičky medvěda nechápe. „Považuji to za směšné. Myslím si, že je čínská vláda v tomhle přecitlivělá,“ řekl čínský student pro NBC. „Zablokovat medvídka jen proto, že ho někdo připodobňoval k prezidentovi? Dejte Medvídkovi pokoj!“ komentoval cenzorský zásah další student.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Číně zemřel disident. Hrad kondolovat nebude

Z nového čísla V kraji markýze Babiše. O triumfu ANO rozhodnou venkov a sídliště

Echo týdne: Pryč s hotovostí ● Téma: Evangelium podle Marka ● Komentář: Lidovci, zpátky na zem ● Komentář: Fraška v Trump Tower ● Fenomén: Mladí v pasti pesimismu a socialismu ● Svět: Úsvit Kurdistánu – splněný sen, nebo další noční můra? ● Analýza: Čeká Česko zářná lithiová budoucnost? ● Rozhovor s Ondřejem Zachem: Čekání na zlatou žílu ● Umění a kritika: Česká letní pohoda ● Recenze: Škoda, že ten film není horší ● Seriál: Náčelníkem v Arktidě ● Styl: Obecní dvůr ● Přeceňovaný a podceňovaný: Zrušení prasečáku v Letech vs. Masakr v Postoloprtech ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Neštěstí nás zachránilo od katastrofy Známý francouzský filozof Alain Finkielkraut popisuje střet civilizací a ztrátu pocitu domova
Dobrý politik do zlých časů Hra o trůny pokračuje

Přejít na diskusi