Superhenge. Vědci objevili shluk kamenů větší než Stonehenge

Velký podzemní nález

Superhenge. Vědci objevili shluk kamenů větší než StonehengeNOVÉ
Možná podoba Superhenge Foto: Repro: BBC News
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Vědci v Británii udělali přelomový objev, když blízko známého Stonehenge vypátrali další uskupení stojících kamenů – menhirů, které by mohly být ještě starší než známá britská dominanta. Asi stovka kamenů, kterou archeologové nalezli díky radarům, se nachází metr pod zemí a některé z nich v době stavby měřily zhruba 4,5 metru. Kameny zde mohli postavit před nějakými 4500 lety, informovala BBC.

,,Je to kompletně nový objev, který nemá obdoby. To co, se na radaru jeví jako kameny obklopující naleziště jednoho z největších neolitických osídlení v Evropě, otevírá novou kapitolu historie Stonehenge,“ řekl BBC jeden z archeologů, kteří se na objevu podíleli.

Pomocí speciálních radarů archeologové objevili asi sto různě velikých monolitických kamenů asi tři kilometry od Stonehenge u města Salisbury v jižní Anglii, a to na historickém nalezišti jménem Durrington Walls. Vědci dali skupině kamenů zatím název Superhenge, podle jejich ,,kolegů“ ze Stonehenge. Super proto, že nová skupina kamenů je asi pětkrát rozlehlejší.

Přesto že existenci kamenů vědci zjistili pouze díky radaru, odhadují, že budou podobně jako Stonehenge z pískovce. Superhenge by kromě toho, že je rozlehlejší, mohl být také starší. Vědci stáří nového objevu odhadují na 4,5 tisíce let a pravděpodobně i více. Stonehenge postavili lidé před čtyřmi až pěti tisíci lety.

Násep, který sloužil jako ohrazení, byl podle výzkumníků vybudovaný asi století po Stonehenge. Zároveň ale věří, že nově objevený pás kamenů byl vztyčen buď ve stejnou dobu, nebo i dříve než menhiry u Salisbury.

Durrington Walls v minulosti také narozdíl od turisty vyhledávaného Stonehenge nesloužilo jako posvátné místo a pohřebiště, ale bylo místem, které lidé obývali. Podle jednoho z archeologů sice ne permanentně, ale vždy v období určitých oslav a obřadů.

Archeologové z univerzit v Birminghamu a Bradfordu objevili druhý Stonehenge v rámci pětiletého projektu, při kterém zkoumali okolí starého a zjistili, že nebyl jen osamocenou stavbou, ale že se v jeho okolí v období neolitu nalézalo asi 17 dalších. Zkoumání půdy vědci prováděli pomocí speciálních magnetometrů a 3D laserových skenerů.

Objev archeologové představili první den festivalu vědy British Science Festival na University of Bradford.

Čtěte také: Překvapivý objev. Mučení a masová vražda z doby kamenné

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články