Čínští léčitelé povýší na zdravotníky. Je to faul, protestují lékaři

průlom v pohledu na léčitele

Čínští léčitelé povýší na zdravotníky. Je to faul, protestují lékařiAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Senát překvapivě beze změn schválil novelu, která má kromě zmírnění požadavků na vzdělání sester uzákonit podmínky vzdělání pro poskytovatele tradiční čínské medicíny. Právě proti uzákonění této metody se přitom dnes masivně stavěli hlavně lékaři v řadách senátorů. Novelu, která také také umožňuje vzdělávání pro behaviorální analytiky při pomoci lidem s autistickým spektrem, nyní dostane k podpisu prezident republiky.

„Ten zákon dělá z čínských léčitelů zdravotníky. To je průlom, který neexistuje nikde v Evropě. Jestli si soudruzi chtějí udělat podporu čínské medicíně, tak to měli udělat tak, že vytvoří zákon o léčitelích. V některých státech ho mají. Tohle je ale faul a povyšuje léčitele výše,“ řekl pro Echo24 tiskový mluvčí České lékařské komory (ČLK) Michal Sojka. Lidem to podle něj dává pocit, že léčitelé jsou něco extra.

S pozměňovacím návrhem nesouhlasil ani senátní zdravotnický výbor. „My jsem doporučili zákon vrátit sněmovně s pozměňovacími návrhy. Nesouhlasíme s návrhy například o čínském léčitelství, které přišly ve druhém čtení ve sněmovně. Nebyly podle nás dokonale projednány,“ řekla pro Echo24 členka výboru a senátorka Alena Dernerová.

Za zákon bojoval jeho předkladatel poslanec Rostislav Vyzula (ANO). „Mrzí mě, že to senátoři nepochopili. Já jsem chtěl pacientům pomoct. Hlavním smyslem je, abychom ochránili pacienty před šmejdy, a to jsem chtěl prosadit,“ řekl pro Echo24 Vyzula.

Podle Aleny Dernerové je však čínská medicína obor léčitelský, nikoliv zdravotnický, a do zákona o sestrách vůbec nepatří. „Tradiční čínská medicína podle nás takto podporována být nemá. Nechť existuje, stejně jako jiné léčitelské metody, ale nevidíme důvod, aby to mělo takovouto podporu parlamentu, státu, ministerstva, nemocnic. To jsou věci, které normální nejsou,“ dodal mluvčí lékařské komory Sojka.

„My máme velké problémy s tím, že nemáme lékaře a chybí nám zdravotní sestry, a místo toho tady řešíme takovéhle s odpuštěním pitomosti,“ dodal Sojka.

Přijetí zákona je důležité především proto, že zkracuje dobu studia pro sestry na 4+1 rok. Zákon by tak měl vyřešit akutní nedostatek sester v nemocnicích.

O tom, že je návrh o čínských léčitelích kontroverzní a bylo by lepší ho ze zákona vyjmout, hovořil i předseda senátního zdravotnického výboru Petr Koliba (nestr. za ANO). „Čínská medicína je velmi kontroverzní. Lékařská komora je velice proti. Pan profesor Vyzula to ve sněmovně zdůvodňoval jako doplňkovou léčku. Určitě to ale nenahrazuje standardní postupy, ale určitým způsobem to může být doplňková léčba třeba pro onkologické pacienty. Nemám na to úplně vyhraněný názor, ale spíše bych se klonil k tomu, to tam nedávat,“ komentoval spor předseda senátního zdravotnického výboru Koliba.

Novela má obdobně uzákonit podmínky vzdělání pro behaviorální analytiky, jejichž obor souvisí s terapií pro lidi s poruchou autistického spektra. I když podle oponentů je to zvýhodnění proti jiným metodám, řada senátorů se za uzákonění přimlouvala.

Vyzula by přivítal i variantu samotného zákona. Sám však přiznává, že do zákona o sestrách a zdravotnících to navrhl proto, aby se to ještě stihlo projednat. „Já to považuji za relevantní záležitost. Mně připadalo přijatelné řešení, které jsem navrhl, protože co se neprojedná do prázdnin, tak už se neprojedná. Přišlo mi lepší, aby to bylo součástí tohoto zákona. Forma nového zákona je také možná, ale byl by to proces na delší dobu. Rád to navrhnu v novém volebním období,“ komentoval přístup ČLK Vyzula.

Dalším sporným bodem zákona je podle senátorky Dernerové návrh na to, aby záchranáři museli rok před nástupem k záchrance strávit na lůžkovém oddělení.

„Ozvali se mi záchranáři z praxe z ústeckého i olomouckého kraje a říkali, že dvě třetiny z nich jsou stejně zdravotníci. Od začátku jezdí s posádkou a jsou v denním kontaktu s problematikou. Není potřeba, aby rok byli na lůžkovém oddělení. Další problém je, že není dostatek zdravotnických pracovníků. Část by jich byla na oddělení a se záchrankou by nikdo nejezdil,“ řekla pro Echo24 Dernerová.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) již dříve uvedl, že tradiční čínská medicína se může stát vhodným doplňkem západní léčby a moderních medicínských postupů. „Doplnění povolání terapeut a specialista tradiční čínské medicíny představuje potřebný zákonný rámec pro vznik a formální uznání oborů v České republice,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Umožní také podle něj identifikovat odborníka v oboru.

Čtěte více: V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články