Německá škola v Istanbulu ‚zakázala‘ Vánoce, němečtí politici se bouří

Prý jde o nedorozumění

Německá škola v Istanbulu ‚zakázala‘ Vánoce, němečtí politici se bouříNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá střední škola v Istanbulu se staletou tradicí, která je financovaná spolkovou vládou, prý podle médií zakázala pedagogům vyučovat o vánočních tradicích, slavit ve třídách Vánoce a zpívat koledy. V Německu se kvůli tomu bouřila jak média, tak i politici. Škola to považuje za nedorozumění a nic takového podle svých slov nenařídila. Informuje o tom BBC.

Bilingvní střední škola Istanbul Lisesi se stala terčem rozhořčení v Německu. Škola existuje už od roku 1884 a vyučuje v ní 35 německých učitelů, kteří jsou placeni z německého státního rozpočtu. Ředitel školy je však dosazen tureckým ministerstvem školství. Právě vedení školy podle médií zaslalo svým zaměstnancům email, v němž jim zakazuje slavení Vánoc.

Email, který zveřejnil Süddeutsche Zeitung, nařizuje zaměstnancům, aby s okamžitou platností přestali vyučovat o vánočních tradicích a Vánoce ve třídě neslavili. Odvolává se přitom na turecké školní osnovy. Podle německých médií se pak zákaz vztahuje i na zpívání vánočních koled, pečení cukroví či věšení adventních kalendářů.

Takový zákaz rozčílil německá média, list Die Welt například na titulní straně otiskl plakát k oblíbenému vánočnímu filmu Grinch, kde však tvorovi dali obličej tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Obrázek doprovázel titulek „Ukradené Vánoce“.

Diplomaté považují rozhodnutí školy za „překvapující“ a „politováníhodné“. Podobně mluví i němečtí politici. Německé ministerstvo zahraničí nejprve řeklo, že „překvapujícímu rozhodnutí vedení školy nerozumí“ a že hodlá o věci mluvit s tureckými diplomaty. „Ti, kteří se snaží narušit svobodu myšlení, jsou obvykle schopní i větších věcí,“ řekla křesťanská demokratka Julia Klocker.

Cem Ozdemir ze strany Zelených z toho viní prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, který je podle Ozdemira rozhodnutý „vymýtit všechny zbytky náboženské a etnické diverzity, protože je přesvědčený, že je jeho vláda ohrožena neškodnými vánočními koledami“.

Škola to označuje za provokace: „Musíme se ptát, pro koho jsou takové provokace užitečné. Protože to rozhodně nepomáhá turecko-německým vztahům.“ Podle školy je reakce německých médií přehnaná a nic takového se prý nestalo. Později to podle The Guardian připustilo i německé ministerstvo zahraničí, které doufá, že „se všechna nedorozumění vyjasní“.

Čtěte také: Počet vězněných novinářů vzrostl na 350, hlavně kvůli Turecku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články