První trest za útok Islámského státu v Německu. Do vězení jde mladá dívka

Trest za útok v Německu

První trest za útok Islámského státu v Německu. Do vězení jde mladá dívkaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na šest let do vězení poslal dnes německý soud šestnáctiletou Safii S., která loni nožem zaútočila na čtyřiatřicetiletého policistu a vážně ho přitom zranila. Šlo o první čin ve jménu takzvaného Islámského státu v Německu. Dívce hrozilo až deset let odnětí svobody. Na dva a půl roku do vězení půjde také dvacetiletý Němec se syrskými kořeny Muhammad Hasan, který o chystaném útoku věděl.

Safie S. si loni 26. února na hlavním nádraží v Hannoveru všimla dvojice policistů, kterým přišlo zvláštní, že je dívka sleduje. Když ji požádali, aby se legitimovala, vrazila znenadání jednomu z nich nůž do krku a vážně ho zranila. Druhý policista dívku přemohl a zatkl.

Při pátrání po motivu tehdy patnáctileté Safie se přišlo na její napojení na Islámský stát. Dívka s marockými kořeny chtěla podle německých médií původně napadnout odpůrce koránu, později si ale za terč zvolila policisty. Ještě večer před útokem byla Safia přes internet v kontaktu s jistou Leylou ze Sýrie, kterou prosila, aby mohla další den přistoupit k činu. Leyla jí radila, aby se pokusila odvést pozornost policisty a aby mu vzala zbraň, s níž by pak mohla střílet na další lidi.

Útok Safie byl prvním v Německu, u kterého stál v pozadí Islámský stát. Další dva přišly loni v létě, kdy dvojice teroristů zaútočila v bavorských městech Ansbach a Würzburg. V obou případech si akce vyžádaly několik zraněných. K Islámskému státu se hlásil také Tunisan Anis Amri, který při prosincovém útoku na vánoční trh v Berlíně zabil 12 lidí a další desítky zranil.

Při vyšetřování radikalizace Safie, která se k činu přiznala a policistovi se dopisem omluvila, se přišlo na to, že už jako sedmiletá byla v kontaktu s německým salafistou Pierrem Vogelem. Začátkem loňského roku se Safia pokusila dostat do Sýrie, aby se tam připojila k IS. Nedostala se ale dál než do Istanbulu, kde si ji vyzvedla její matka.

Když se obě vrátily do Německa, čekali už na ně policisté, kteří Safii zabavili její mobilní telefon. K překladu arabsky psaného návodu k útoku nožem se ale vyšetřovatelé dostali až v březnu, tedy až po její násilné akci. V telefonu našli také zprávy, v nichž oslavovala islamisty, kteří v listopadu 2015 v Paříži při sérii útoků zabili na 130 lidí.

Státní zastupitelství požadovalo pro dívku trest ve výši šesti let odnětí svobody za pokus o vraždu, těžké ublížení na zdraví a podporu Islámskému státu. Obhajoba žádala o mírnější trest výhradně za těžké ublížení na zdraví. Soud v Celle v Dolním Sasku, který se uskutečnil za přísných bezpečnostních opatření, rozhodoval vzhledem k věku Safie S. s vyloučením veřejnosti a nakonec se přiklonil jednoznačně na stranu obžaloby.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články