Trezorový film o Babišovi?

film o Babišovi

Trezorový film o Babišovi?
printscreen z filmu Selský rozum Foto:

Foto: printscree – youtube / film Selský rozum

1
Komentáře
Ondřej Štindl
Sdílet:

V Česku byl prý natočený „trezorový film“, zní v pobouřených ohlasech na internetu. Má to být dokumentární snímek Víta Janečka a Zuzany Piussi Selský rozum, autoři ho chystali tři roky, je propojený s knihou Žlutý baron Jakuba Patočky a Zuzany Vlasaté. Snímek přináší devastující obraz praktik Andreje Babiše a Česká televize ho nechce před volbami odvysílat. Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka Selský rozum nepřináší žádné zásadní odhalení, neexistuje podle něj proto veřejný zájem na tom, aby film byl do voleb odvysílán. Vít Janeček v textu pro Deník Referendum respektuje právo televize rozhodnout o termínu vysílání filmu, autoři jsou ale podle něj „bytostně přesvědčeni, že film, na kterém pracovali dlouho, je právě v této době velmi aktuální, a jsou také přesvědčeni, že je ve veřejném zájmu, aby se dostal k divákům a ti měli možnost nad ním přemýšlet“.

Na těchto stránkách jsou ostře kritické články o Andreji Babišovi publikovány velice často, Echo24 ani Týdeník Echo jistě není možné podezírat z toho, že by šéfa ANO nějak šetřily. Přesto se domnívám, že zdrženlivost ČT vůči Selskému rozumu je oprávněná. Samozřejmě si netroufám rozsoudit, zda to byla televize, či autoři, kdo způsobil průtahy kolem schvalování a smluvního ošetření koprodukčního snímku, které způsobily, že nebylo možné ho odvysílat v dostatečném předstihu před volbami.

Předmětem časté a oprávněné kritiky Andreje Babiše je jeho nechuť k demokratickým procedurám a zvyklostem, které mu překážejí v jeho „makání“. Také ty by před oligarchou měly být ubráněny. Ještě ale, myslím, nejsme v situaci, kdy by bylo kvůli jejich obraně nutné je porušovat. Jakub Patočka, který ve filmu vystupuje a i jinak se na něm podílel, je člen sociální demokracie, Vít Janeček je v poradním sboru sociálnědemokratické Masarykovy demokratické akademie, jež je na ČSSD napojena. Šéf ANO by v případě odvysílání filmu televizí mohl velmi snadno tvrdit, že Selský rozum je součást předvolební kampaně, že veřejnoprávní médium se nepřípustným způsobem zapojilo do předvolební agitace. Vyvracelo by se to skutečně těžko, šéf ANO by tím navíc posílil svůj „mučednický narativ“, zase by se předvedl v roli chlapíka, proti němuž se všichni spikli a neférovým způsobem se ho snaží zlikvidovat. Pokud by Janečkův film přinášel nějaké zásadní nové odhalení, měla by televize s těmi informacemi nějak zpravodajsky pracovat. Zdá se ale, že Selský rozum není trhák tohoto druhu, spíš aktivistické, autorské stanovisko. Portrétuje navíc Babiše především jako zemědělského magnáta, nikoliv politika. A diktátorem českého zemědělství bude AB i po volbách, ať už v nich uspěje, nebo ne. Pro autory nakonec může být přínosnější, získá-li jejich film pověst „zakázaného díla“, dost možná ho díky tomu vyhledají lidé, kteří by si ho nepustili, kdyby ho televize normálně odvysílala.

Lidé by jistě měli mít možnost Selský rozum vidět, je dobře, že autoři organizují různá promítání. A setkávají-li se přitom s obstrukcemi ze strany samospráv, v nichž má výrazné slovo ANO, je to taky velmi ilustrativní. Dohady o vysílání, či nevysílání filmu Selský rozum v něčem působí docela optimisticky nebo možná naivně – vycházejí z přesvědčení, že autorský dokument odvysílaný veřejnoprávní televizí by mohl mít na výsledek voleb nějaký výraznější vliv. Tu víru nesdílím. Píšu to s lítostí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články