Jak úspěšně naštvat milion lidí

Jak úspěšně naštvat milion lidí 1
Komentáře
Dalibor Balšínek
Sdílet:

Nápad ministerstva financí – nutno poznamenat, že s podporou sociální demokracie a premiéra – zavést elektronickou evidenci tržeb u všech živnostníků je téma, které koalici a hlavně Andreji Babišovi může neuvěřitelně zavařit. A nikdo se nebude ani chvilku divit proč. Dva texty, které jsme k tomuto tématu uveřejnili, vzbudily obrovský ohlas čtenářů. Jen na deníku Echo24.cz si je za dva dny zobrazilo sto tisíc čtenářů. A reakce byly téměř bez výjimky pobouřené.

Na stole je zatím jen návrh, který se může ještě několikrát měnit. A k nějakým korekcím určitě dojde, protože se na redakci obrátilo i ministerstvo financí s generálním finančním ředitelstvím. Ve svém prohlášení se snažilo rozsah on-line registrace tržeb mírnit tím, že se údajně nebude týkat všech živnostníků. Rozsah ale není to jediné, co živnostníky rozčiluje. Jde o „státní fašismus“, který se vláda chystá zavést. Opatření navíc připravuje vláda, jejíž dvě hlavní síly živnostníky nemají rády: něco jako paraziti, jak se kdysi vyjádřil ministr průmyslu Mládek, jsou pro sociální demokraty, a Andrej Babiš zase otevřeně přiznal, že má raději velkokapitál než malé firmy.

Příběh s elektronickou evidencí plateb má několik rovin. Tou základní je, že občané by měli platit daně. Ochota odvádět státu peníze se ale odvíjí od míry identifikace se státem. A ta u nás moc vysoká není, vychází ze zakořeněného přesvědčení, podle kterého se velká část daní rozkrade anebo dostane do rukou několika bezskrupulózních individuí. Pokud občané budou věřit, že se s jejich penězi hospodaří dobře, míra úniku před daněmi klesne, třeba se někdy přiblíží Švýcarsku, kde lidé mohou sami rozhodovat, jak se s vybranými daněmi naloží. Jenomže my nejsme ve Švýcarsku. Současná vláda slibovala transparentní stát. Chtěla zatočit s korupcí, slibovala makat a nekrást. Tato jednoduchá rétorika vynesla k moci především Andreje Babiše s představou, že stát bude řídit stejně efektivně jako své firmy. Sám si před volbami často stěžoval na jeden z největších problémů, s nímž se ve svých firmách potýká, a sice že mu jeho zaměstnanci strašně kradou.

Koho by napadlo, že to budou právě voliči, na něž jeho politika dopadne nejdrtivěji. Babišovu logiku to ale má, stát je firma a voliči jsou zaměstnanci. Oni spíš očekávali, že ministr financí půjde nejdříve po těch nahoře, aby tak třeba zvýšil důvěryhodnost státu. Ano, ano, jsou tu také slavné karuselové podvody, ale při jejich odhalování nám situaci komplikuje Evropská unie, jak jsme se dozvěděli před nedávnem. A ty opravdové velké kšefty, které se dělají třeba se státem, se odhalují hůř, nebo se spíš odhalovat ani nechtějí. A proč by se také měly, když sám ministr financí jich pár má. Přichází změna plánu. Prostě postavit do latě zaměstnance-voliče – v tomto případě živnostníky – lze drakonickou byrokratickou legislativou mnohem snadněji.

A tím dosáhnout slibovaného účinnějšího výběru daní. Fakt, že se to nepovedlo ani v Chorvatsku, které je nám v tomto případě dáváno za vzor, a naopak se tam zvedla nezaměstnanost, stepuje v pozadí. Zdá se, že pro současnou vládu jsou živnostníci něco jako kulaci pro bolševiky. V České republice je kolem milionu lidí s živnostenským listem a lze předpokládat, že takový pořádek si ale opravdu nepředstavovali. Je jen otázka, kdy se objeví síla, u které najdou zastání.

Sdílet:

Hlavní zprávy