„Hrozí odliv mozků“. Sobotka našel s progresivní daní zastání u komunistů

DAŇOVÁ REVOLUCE PODLE SOCIÁLNÍCH DEMOKRATŮ

„Hrozí odliv mozků“. Sobotka našel s progresivní daní zastání u komunistůNOVÉ 2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Návrh na progresivní zdanění fyzických osob i firem, se kterým přišli sociální demokraté jako s daňovou revolucí, zatím sklidil spíše kritiku. Jediní, kdo jej podporují, jsou komunisté. Ostatní se obávají negativních důsledků. Vyšší zdanění lidí, kteří si vydělají více než 50 tisíc, by podle odborníků mohlo znamenat takzvaný odliv mozků. Vyšší daň pro největší firmy by zase mohla zabrzdit ekonomiku.

„Systém progresivní daně trestá ty, kteří berou či vydělávají víc. Vzdělaní a vysoce kvalifikovaní, jejichž práce má nejvyšší přidanou hodnotu, budou nejvíce biti. Přitom již dnes jim západní země dokážou nabídnout výrazně lepší mzdové podmínky a bude nevyhnutelně docházet k odlivu mozků,“ uvedl pro server Echo24 prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dlouhý tak upozornil na jedno z rizik, které by mohlo progresivní zdanění fyzických osob z pera ČSSD, znamenat. Sociální demokracie se totiž rozhodla před volbami zacílit na všechny, kteří si vydělají méně než 50 tisíc korun. Chce vytvořit tři sazby daně pro různě vysoké příjmy. „Navrhujeme spravedlivé daně, které nejsou pouze pro nejchudší vrstvy, o stovky korun měsíčně si polepší lidé až do platu 48 955 Kč měsíčně hrubého,“ píše se v návrhu.

Nový systém zdanění by tak nejvíce dopadl na vysokopříjmové profese. „Jedná se o IT specialisty, vývojáře, designéry. Myslím, že by to dopadlo i na finanční a bankovní sektor nebo lékaře,“ vyjmenoval pro server Echo24 ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Ti vysoce kvalifikovaní mají přeci jen větší možnosti, takže určité ohrožení to bude. Pro člověka realizujícího se v IT sektoru je snazší se přemístit, nebo může pracovat pro zahraniční firmu i z domova,“ dodal.

Bělobrádek: Progresi už máme

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho spolustraníci ale zatím moc kladných ohlasů na předvolební nápad nedostali. Progresivní zdanění zatím podporují jen komunisté, kteří ale považují návrh sociálních demokratů za předvolební trik. Předseda KSČM Vojtěch Filip totiž uvedl, že jejich návrh na nastavení daňové sazby podle příjmů leží ve sněmovně už rok.

„Sociální demokracie klidně může pro to hlasovat dnes, až navrhneme přijetí bodu na této schůzi. Jinak tento návrh (ČSSD) hodnotím jako předvolební trik,“ řekl Filip v úterý před začátkem schůze dolní komory.

Komunisté jsou ale jediní, návrh odmítají jak opoziční TOP 09 a ODS, tak koaliční lidovci a ANO. „Progrese už u nás přece je. Jde o její míru,“ uvedl pro server Echo24 vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Už v současné době totiž určitá progrese ve zdanění existuje. I při jednotné dani jsou nízkopříjmové skupiny v závislosti na různých odečitatelných položkách zvýhodněny. Podle Bělobrádka by proto bylo lepší pokračovat formou slev na manželku a děti.

Podle předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska by zavedení progrese zkomplikovalo situaci daňovým poplatníkům i daňové správě. „V podstatě ten návrh říká: Nedělejte, nebo budete muset platit více daní,“ řekl Kalousek. Dopady by to podle něj mělo i na celou českou ekonomiku. „Pro bohatnutí a konkurenceschopnost země je nesmírně důležité, zda tady budou příznivé podmínky pro produkci s vysokou přidanou hodnotou. Tenhle návrh výrazným způsobem zdražuje cenu vysoce kvalifikované práce, a tím v podstatě posílá celou zemi do chudoby,“ uvedl.

Bič na největší firmy

Proti progresivní dani se ohradil také prezident České lékařské komory Milan Kubek, podle kterého by tak stát prakticky vzal lékařům to, co jim nedávno na platech přidal. „Na jednu stranu budeme stále opakovat, že zvýšíme platy zdravotních sester a lékařů, protože je jich nedostatek, na druhou stranu budeme křičet, že těm, kdo hodně vydělávají, zvýšíme daně,“ řekl ČTK Kubek. Lékařům a sestrám v nemocnicích zvýšila vláda tarifní složku mzdy od letošního roku o deset procent, což by se podle slibu premiéra mělo opakovat i v letech 2018 a 2019. 

Sociální demokracie se přitom chystá progresivně zdanit i firmy a navrhuje tři daňová pásma. U ročního zisku do pěti milionů korun by to mělo být 14 procent. U zisku pět až 100 milionů korun by zůstala 19procentí sazba. V případě firem se ziskem nad 100 milionů korun, chce ČSSD daňovou sazbu 24 procent. Vychází přitom z toho, že do nejnižšího pásma spadá přes 90 procent podniků v ČR.

„Právě oněch cca 10 procent firem patří mezi největší zaměstnavatele v zemi a motory naší ekonomiky. Tento krok tak znamená brzdit naši ekonomiku. Nepředpokládáme totiž, že peníze půjdou na financování zásadních reforem, které nutně potřebujeme (důchodová, zdravotní, školská), ale na další úředníky a bohapusté rozhazování,“ sdělil pro server Echo24 mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. 

Progresivní daň by tak stejně jako v případě daně u fyzických osob mohla způsobit odchod daného subjektu do zahraničí. „V současnosti firmy trpí nedostatkem kvalifikované pracovní síly, který označují za hlavní překážku jejich rozvoje. Situace je opravdu zoufalá. Zvýšená daňová zátěž tak pro největší zaměstnavatele může představovat pomyslnou poslední kapku, kterou pohár přeteče. A firmy mají na výběr, bude jen otázkou času, kdy jiné země využijí naše progresivní zdanění ve svůj prospěch a přilákají naše velké investory. Progresivní zdanění firem nepřispěje zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky,“ dodal Diro. 

Minulý týden již ČSSD představila první daňovou novinku ve volebním programu, a to zavedení zvláštní bankovní daně. Návrh počítá se zavedením čtyř sazeb podle výše aktiv. Daň je myšlena jako odvod z celkových aktiv banky a nebyla by závislá na výši zisku banky v daném roce. Rozpočet by tak měl podle propočtů ČSSD získat 11 miliard korun ročně.

Čtěte také: Berete nad 50 000? ČSSD navrhuje progresivní daň 32 %

ČSSD se nelíbí vysoké zisky bank. Navrhne speciální zdanění

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články