Zeman, Babiš a Majdan. Trojí nebezpečí pro českou svobodu

Týdeník Echo

Zeman, Babiš a Majdan. Trojí nebezpečí pro českou svoboduANALÝZA
Protesty na Ukrajině. Hrozí "Majdan" i u nás? Foto: Foto: Reuters
1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Tolik názorových sporů nezaplavilo veřejný prostor snad nikdy. V jedné věci se přesto shodnou – a to v obavách, že demokracie je u nás vážně ohrožena. Ohrožení demokracie a svobody bylo důvodem, proč se o státním svátku zaplnilo Staroměstské náměstí v Praze. Musí to být vážné, protože první policejní odhady o několika tisících demonstrantů byly nakonec po zprávách operátorů zvýšeny na třicet tisíc a tolik lidí se v Česku na jednom náměstí od velkých odborových manifestací z počátku 90. let schází jen výjimečně.

Popsat sociální profil Staroměstského náměstí se nikdo ani nepokusil, jistě však přišli demonstrovat odpůrci prezidenta Miloše Zemana. Na demonstraci zaznělo, že se z Česka stává ruská gubernie a že životy lidí budou řídit politruci z KGB, případně politbyro čínské komunistické strany. Demokracie, tedy vláda lidu, může skončit i tím, že se Česko stane „firmou a obchodovatelnou komoditou“. Účastníky jde označit za havlovce, protože se na prvního prezidenta ČR odvolávali.

Postoj Staroměstského náměstí se podobal provolání kulturních elit v talkshow Jana Krause na Primě, které vedení televize nejprve nechtělo odvysílat a pustilo je až po vystříhání nejtvrdších výroků. „Ještě před několika lety nikoho nenapadlo, že hodnoty svobody a demokracie u nás budou znovu ohroženy,“ stojí v úvodu Kroměřížské výzvy, kde k obraně demokracie vyzývají akademici, umělci a politici.

O demokracii se však nebojí jen lidé z náměstí, ale i jimi kritizovaný Zeman a jeho příznivci. Politolog a poradce posledního komunistického premiéra Ladislava Adamce Oskar Krejčí použil přirovnání Staroměstského náměstí ke kyjevskému Majdanu. Několikaměsíční protesty svrhly za doprovodných násilností proruského, ovšem demokraticky zvoleného prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče a staly se signálem k ruské agresi proti východní Ukrajině. Podle kritiků zásluhou Majdanu nastoupila stejně zkorumpovaná vláda oligarchy Petra Porošenka. „Ukrajina není jen ukázkou pohrdání demokracií, ale také příkladem nenávistné netrpělivosti – vše přeci nasvědčovalo tomu, že příští volby Viktor Janukovyč prohraje,“ napsal Krejčí do Parlamentních listů.

Demonstraci z 28. října považuje za destabilizaci poměrů exprezident Václav Klaus a jeho stejnojmenný syn ji označil za dílo populistů spojených s liberálním křídlem sociální demokracie, kteří nerespektují demokratické rozdělení moci. „Nestačí jim, že vládnou, chtějí ovládat celou společnost,“ napsal Klaus mladší na Novinkách.cz.

Ministr financí Andrej Babiš vyjádřil bojovníkům za demokracii opatrné sympatie. Nečekaný lídr protestů, ministr kultury Daniel Herman, ostatně patří k jeho spojencům a také další účastníci pro něho pracují. Přesto je jasné, že se miliardář nemohl k obraně demokracie přihlásit úplně přímo, když i proti němu se náměstí vymezilo.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Týdeník Echo si můžete koupit zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články