NOVÉ

Proti migrantům. Vstup do klubu jen dánsky nebo anglicky mluvícím

,

Diskriminace podle jazyka?

Témata: ,

Dánské noční kluby se v posledních týdnech potýkají s množícími se stížnostmi žen, které se v nich necítí příjemně. Jako důvod uvádí žadatele o azyl a jejich nevhodné chování. Některé podniky proto přistoupily k jazykovému opatření. Do jejich prostor je umožněn vstup pouze těm, kteří mluví anglicky, dánsky nebo německy, upozorňuje zpravodajský server Local.

Nejen dánské dívky a ženy si stěžují na nevhodné chování utečenců. Ti se jich při tanci nevhodně dotýkají, „ne“ neberou jako odpověď a pak jsou nebývale agresivní.

Mnohé kluby proto navýšily počty členů ochranky, podnik Buddy Holly v Sönderborgu ale přistoupil k jazykovému omezení. ,,Máte-li nějakou skupinu hostů, kteří přijdou a vykazují nebezpečné chování, pak před vámi vyvstávají bezpečnostní výzvy. Ale pokud se s nimi ani nedomluvíte...“ uvedl ředitel organizace Danmarks Restauranter og Cafeer Torben Hoffmann Rosenstock. Ta sdružuje přes 1500 podniků z celého Dánska, přičemž několik dalších zvažuje stejné opatření.

Regulace hostů na základě jazykové vybavenosti se ale setkala s vlnou kritiky. Zástupce Amnesty International Claus Juul to označil ,,za jasně diskriminační opatření“. „Nelze stanovit obecné pravidlo, které brání v přístupu lidem pocházejícím ze země, s níž byly v minulosti potíže,“ řekl v rozhovoru s televizí TV2.

Čtěte také: Norsko školí uprchlíky: Ženy tu chodí v minisukni a pijí alkohol

Přejít na diskusi