5 UNIFORMNÍ KAMPAŇ

Politici kopírují Babiše. Vévodí rozhalená bílá košile

FOTOGALERIE

Čistota a otevřenost. Politici napříč stranami se snaží beze slov oslovit voliče, že právě oni jim tyto hodnoty můžou nabídnout. Sahají přitom po výbavě, kterou už dvakrát s úspěchem využil lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Ukazují se v rozhalené bílé košili.

„Kdo je dneska s kravatou, jako kdyby nebyl. Kdo je v něčem jiném, je anomálií. Všichni jsou po babišovsku v bílém,“ míní expert po politický marketing Jan Kubáček. Vicepremiér a ministr financí si autorství módy akcentující bílou košili sice nemůže nárokovat, právě on se ale zasloužil o její aktuální masivní rozšíření.

Babiš se na billboardech objevil u krku rozepjatý a bez kravaty nebo motýlku už před sněmovními volbami v loňském roce. Stejný styl zopakoval také letos při jarních evropských volbách, kdy v takovém modelu podpořil kandidáty hnutí ANO. A do třetice zůstává rozhalené košili věrný také před podzimními volbami do Senátu a obecních zastupitelstev.

Premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka měl holý krk, když loni na podzim sliboval prosadit dobře fungující stát. Po vnitrostranickém puči a vládních povinnostech už má ale na podzim kravatu zase zpět.

Šéf hnutí ANO není přitom zdaleka sám, kdo odhodil kravatu a odhodil sako. Podobně uvolnění jsou například pražský lídr ČSSD Miloslav Ludvík nebo další ze sociálních demokratů, brněnský primátor Roman Onderka nebo kandidát do Senátu Petr Mihálik. Premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka měl holý krk, když loni na podzim sliboval prosadit dobře fungující stát. Po vnitrostranickém puči a vládních povinnostech už má ale na podzim kravatu zase zpět.

Kdo Babišův styl převzal, je třeba lídr hnutí Pro Prahu Zbyněk Passer. Aby vzor od šéfa ANO dotáhl do puntíku, stačilo by jen na billboardech a plakátech ukázal ještě trochu zuby. Pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09 si sice nechává sako, jinak má na sobě u krku rozepnutou bílou košili ale i on.

Čtěte také: Hašek o Hudečkovi: Ještě větší blbec, než jsme doufali

Babišova rozhalená bílá košile není úplnou novinkou

„Koncept rázného dynamického manažerského politika se tímto v podstatě zparodoval. Piráti mají bílou košili, zelení také, v podstatě všechny politické strany na ní najely. Pro voliče už to ztratilo vypovídací hodnotu a hlavně rozlišovací znak,“ tvrdí Kubáček. Podle něj aktuální trend potvrzuje jenom to, co je českých politickým kampaním vlastní – nekritické přebírání kampaní minulých.

S uvolněnou bílou košilí přitom Babiš nebyl na české politické scéně zdaleka první. „Bylo to charakteristické pro dvě skupiny. Míval to levicový střed, hodně se v tom objevovali od poloviny 90. let kandidáti Strany zelených. A docela často také někteří politici ODS, kteří měli vykasané rukávy,“ připomíná expert na politický marketing.

„Někteří to měli s kravatou, kterou měli po clintonovsku nebo po blairovsku uvolněnou. A měli vykasané rukávy. Zelení a městští liberálové měli bílou košili bez kravaty a sako. Případně vykasané rukávy a sako přes rameno,“ připojuje Kubáček.

Babiš je přitom před politickými rivaly přeci jenom o krok na před. Bílá košile bez kravaty pro něj totiž není jenom módou pro billboardy, ale společně s džínsy se takto oblečený neváhá ukázat ani na sportovní akci. A aktivně se zapojit třeba do plážového volejbalu na masové akci pro děti.

Čtěte také: Pinkání i tenis s Jágrem a Železným. Babiš sází na sportovce

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.