Popularita marketingového prezidenta prudce spadla

Průzkum mínění

Popularita marketingového prezidenta prudce spadlaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za poslední měsíc prudce spadla o 10 procentních bodů na 54 procent. Jde ve srovnání s ostatními francouzskými prezidenty 5. republiky o druhý nejprudší pokles obliby v prvních třech měsících vlády po Jacquesu Chirakovi. Informuje o tom dnes agentura AFP.

Podle průzkumu společnosti Ifop, který zveřejnil Journal du Dimanche, počet Francouzů spokojených s prací nového prezidenta klesl v červenci o 10 bodů z červnových 64 procent. „Spíše spokojeno“ s Macronem je nyní 47% respondentů, „velmi spokojeno“ pak sedm procent. U obou kategorií byl pokles o deset bodů.

Macronův předseda vlády Edouard Philippe pak zaznamenal osmi bodový pokles, spokojeno je s ním 56 procent obyvatel.

Výzkum se uskutečnil na 1747 dospělých Francouzích mezi 17 a 22 červencem.

I když Macron dbající úzkostlivě o svůj image nastoupil na světovou scénu s velkou a nekritickou chválou médií a získal nečekaně silnou většinu v následujících volbách do parlamentu, ve skutečnosti jeho první tři měsíce u moci nebyly zcela bezproblémové. Francouzská média, která Macrona jinak téměř každý den dosud glorifikovala, začínají mít problémy s jeho navrhovanými škrty, nekomunikaci s médii a začínají si rovněž všímat jeho autoritářství. To v minulých dnech vyvrcholilo roztržkou s vedením armády, která vedla k rezignaci oblíbeného náčelníka generálního štábu generála Pierra De Villierse, právě kvůli omezení výdajů na obranu. Jde tak o první znatelný odpor vůči nové hlavě státu a to na velmi citlivém místě, jakým armáda ve francouzské společnosti je, a jaké podpoře se těší napříč politickými názory občanů. Francouzské deníky útok na armádu hodnotí převážně jako první velkou chybu prezidenta a s tím, že líbánky jsou u konce.

Levicový deník Liberation píše, že Macron může být opilý mocí a je čas, aby politicky vyrostl. Francouzská média připomínají, že přitom ještě vůbec nedošlo na opatření, která potřebuje Macronova vláda prosadit v parlamentu a na očekávaný střet s odbory. Izraelský deník Haaretz v dnešní analýze tvrdí, že podle některých pozorovatelů zběsilá Macronova diplomatická aktivita má odvést pozornost právě od jeho snahy prosadit doma reformu pracovního práva. Francouzský prezident prohlašuje, že chce být novým vůdcem Evropy, aspoň tedy v tandemu s Berlínem. K tomu ale podle německých médií potřebuje zase dostat Francii z dlouhotrvající hospodářské stagnace, aby byla rovnocennějším partnerem Německa.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články