Schváleno. Babiš od ledna přijde o dotace. Jako ministr nesmí mít média

LEX BABIŠ

Schváleno. Babiš od ledna přijde o dotace. Jako ministr nesmí mít médiaNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Třebaže druhému hlasování o novele zákona o střetu zájmů předcházela diskuze, poslanci tzv. lex Babiš odsouhlasili. Pro novelu hlasovali všichni přítomní s výjimkou poslanců z hnutí ANO a některých nezařazených. Poslanci se ve svém hlasování přiklonili k verzi zákona, kterou sněmovně s několika pozměňovacími návrhy vrátil Senát. Nejen firmy vicepremiéra Andreje Babiše, ale všech členů vlády tak od příštího roku nebudou moci žádat o veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace. Budoucí členové vlády a další veřejní funkcionáři navíc nebudou moci vlastnit média.

Pro novelu zákona ve znění, kterou sněmovně vrátil Senát, hlasovalo ze 174 přítomných 125 poslanců. Proti bylo 42 poslanců, 37 z hnutí ANO a 5 nezařazených. Pro naopak hlasovala jako jediná z hnutí ANO poslankyně Ivana Dobešová. Ta se ale prý po chvíli přihlásila, že to byl omyl, že takto nechtěla hlasovat. Andrej Babiš se ze schůze omluvil.

Poslanci se v úvodní tři čtvrtě hodině dohadovali o programu schůze, pak začali projednávat „lex Babiš“. Před poslance předstoupil senátor a končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který zdůraznil, že mezi senátní a parlamentní verzí nejsou zase takové rozdíly. Podotkl pouze, že v senátní verzi je posunuta účinnost centrálního registru oznámení kvůli tomu, aby ministerstvo vnitra stihlo zařídit funkční informační systém. Do něj budou muset dávat prohlášení o vedlejších příjmech všichni volení politici až do úrovně obcí.

Schválená novela dále nařizuje, že k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám nebudou mít přístup společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Novela přinese omezení i pro budoucí poslance, senátory, některé krajské a obecní politiky i další veřejné funkcionáře jako třeba členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nebo členy Nejvyššího kontrolního úřadu. Ti všichni nebudou moct vlastnit média.

Právě kvůli takto širokému zákazu by mohla být novela vykládána jako „ústavně neslučitelná“. Hnutí ANO proto uvažuje o tom, že se kvůli schválené novele zákona o střetu zájmů obrátí na Ústavní soud. „Tento zákon je z našeho pohledu protiústavní, v rozporu s Listinou základních práv a svobod a v rozporu s pravidly společné zemědělské politiky Evropské unie,“ řekl k tomu ve sněmovně předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Andrej Babiš pro ČTK později uvedl, že poslanci, kteří novelu podpořili, schválili vědomě protiústavní zákon. „Poslanci zneužívají sněmovnu pro politický boj proti mně, místo aby přijímali zákony pro lidi, a to je nehorázné,“ napsal v sms zprávě. Dodal také, že další postup projedná s právníky a rozhodne se o něm, až zákon začne platit.

Jak se zachová prezident Zeman?

Zákon nyní zamíří k prezidentu Zemanovi. Pokud novelu podepíše, případně ji nechá bez podpisu, omezení by mohla být účinná na přelomu letošního a příštího roku. V případě, že ji vetuje, a poslanci ji opětovně potvrdí, účinnost se o něco posune. V senátním znění je účinnost těchto ustanovení vázána na termín vydání zákona ve sbírce, tedy 15. den.

„Pan prezident se se schválenou normou seznámí a v pravý čas vyjádří svou vůli,“ uvedl deníku Echo24.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na dotaz, kdy ten pravý čas nastane, odpověděl, že času je dostatek. Miloš Zeman přitom již dříve avizoval, že se zákonem, který je namířený proti vicepremiérovi Andreji Babišovi, nesouhlasí. Podle něj by se úspěšným starostům a podnikatelům nemělo bránit v tom, aby vstupovali do politiky a zůstávali v ní. Později Zeman uvedl, že zákon vetovat spíše nebude, protože by tento krok podle něj měl jen symbolickou hodnotu.

Senátor Valenta podíl v médiích prodá

Ke zpřísnění zákona promluvil v úterý senátor a podnikatel Ivo Valenta, který je spoluvlastníkem firmy vydávající Parlamentní listy. Ve vysílání rádia Impuls řekl, že pokud by dolehl i na něj, je připravený své podíly v médiích prodat: „Nebudu to převádět do žádného fondu ani na příbuzné. V zásadě ale musím říct, že jsem proti této části zákona. Myslím si, že zákaz vlastnictví není úplně košer, hlavně pro pravicově smýšlejícího politika,“ uvedl. Valenta naopak souhlasí s tím, aby se členové vlády nemohli zúčastňovat veřejných zakázek nebo čerpat fondy. „Myslím si, že takový politik by měl buď podnikat, nebo zůstat v politice,“ dodal s tím, že podle něj není „lex Babiš“ zákonem proti jednotlivci.

Schválení novely uvítal i Martin Plíšek (TOP 09), který je autorem zákazu veřejných zakázek, nenárokových dotací a investičních pobídek pro členy vlády. „Jsem rád, že se sněmovna opět více než ústavní většinou shodla na podobě zákona. Měl by přispět k tomu, aby ministři sloužili České republice a nikoliv svým podnikatelským zájmům. Je také dobře, že zákon zavádí majetková přiznání politiků při jejich nástupu do funkce,“ uvedl pro Echo24.cz.

Mezi poslanci panovala shoda

Už před dnešní schůzí se ČSSD, ODS, KDU-ČSL i TOP 09 a Starostové shodli na tom, že prioritou je, aby novela prošla. „Nejdříve budeme hlasovat pro pozměňovací návrhy Senátu. Když to neprojde, tak pro původní verzi novely Poslanecké sněmovny. Prostě aby se nestalo, že nakonec neprojde nic,“ řekl k tomu za poslanecký klub TOP a Starostové pro Echo24.cz František Laudát. Stejně hovořil i Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD. „Poslanci ČSSD podpoří senátní verzi zákona a v případě, že nebude schválena, budeme hlasovat i pro původní verzi sněmovny,“ uvedl deníku Echo24.cz.

Také předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) na svém Twitteru napsal, že novela zákona o střetu zájmů je důležitý krok proti zneužívání moci a proti oligarchizaci České republiky.

Čtěte také:

Den D pro Babiše. Odstřihnou poslanci Agrofert od dotací?

Lex Babiš je v ohrožení, kvůli jednomu písmenu nemusí platit

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články