Važte si svého iPhonu. Je za ním hodně práce. Otrocké

ČÍNSKÁ EKONOMIKA

Važte si svého iPhonu. Je za ním hodně práce. OtrockéUvnitř video 6
Svět
Echo24
Sdílet:

Výrobky společnosti Apple patří mezi ty nejžádanější na světě. Přes půl miliardy lidí vlastní iPhone.  Za čistým designem a precizní výrobou ale stojí pracovníci na prahu svých sil a zničené životní prostředí. Reportérům BBC se podařilo proniknout do jedné z továren na výrobu produktů Apple těsně před zahájením vánoční výroby a vypuštěním nového iPhonu 6.

„Bez Číny by Apple nebyl tam, kde je teď,“ říká Li Qiang z organizace China Labor Watch, která se snaží monitorovat a zlepšovat pracovní podmínky v Číně. „Žádná jiná země není schopná vyrobit produkty tak rychle a levně,“ dodává. To vše ale často za cenu solidní kvality lidského života. Špatné úrovně pracovních podmínek v továrnách na iPhony a jiné Apple produkty si veřejnost všimla poprvé před čtyřmi lety. Tehdy spáchalo sebevraždu skokem z okna 14 pracovníků čínského Foxconnu, jednoho z hlavních dodavatelů Applu.

Podle prohlášení společnosti ale příčinou sebevražd nebyly špatné pracovní podmínky. Mimo umístění sítí na okna, balkony a terasy se společnost případem dále příliš nezabývala.

V rámci nešťastného incidentu Apple přešel od Foxconnu ke společnosti Pegatron, která se zaměřuje na výrobu a vývoj součástek do elektronických zařízení. Situace se měla změnit. Reportáž BBC ale dokazuje, že k ničemu takovému nedošlo. Li Qiang se domnívá, že vedení Applu to muselo vědět už ve chvíli, kdy s Pegatronem podepsalo spolupráci.

Dejte nám svou identitu

Běžná pracovní doba jednoho z 18 tisíc pracovníků továrny Pegatronu se pohybuje mezi dvanácti až šestnácti hodinami. Ihned po skončení směny je autobus převeze do hodinu vzdáleného bytového zařízení. Tam si mohou zbývajících osm hodin svého osobního volna užít, jak chtějí. Většina z nich však podle svědectví skrytého reportéra BBC usne. V jednom malém pokoji, ve kterém spí někdy i 12 lidí. I přesto, že pravidla Applu dovolují maximálně osm lidí v jedné místnosti.

Podobných porušení pravidel našli reportéři BBC více. Jednou z běžných praktik při nabírání nových pracovníků je zabavení všech identifikačních dokumentů, ačkoliv Apple takové praktiky zakazuje. A jelikož je v Číně velmi složité bez takovýchto dokladů existovat, stávají se pracovníci Pegatronu jejich faktickým majetkem.

Unikátní záběry BBC ukazují v jak špatném zdravotním i psychickém stavu se zaměstnanci továren nachází. Maskovaným reportérům se povedlo zachytit hned několik pracovníků, kteří během obsluhování náročného a těžkého výrobního stroje neovladatelně usínají. Probudit je se často nepovede ani přítomným dozorcům, kteří se snaží pracovníky motivačními pokřiky donutit k lepšímu výkonu.  

Transparentnost až za hrob

Vedení Applu nechtělo zjištění BBC komentovat, všechny případy se údajně pokusí řádně prošetřit. Poněkud zvláštní strategie pro společnost, která si zakládá na své transparentnosti. Americký politický aktivista Ralph Nader se domnívá, že situace není bezvýchodná. „Apple je v pozici, ve kterém by se díky stálému přísunu zisku, mohl stát světovým vzorem pro zacházení s pracovníky v továrnách,“ tvrdí. Některé propočty dokonce ukazují, že k podobné změně by klidně mohl dojít v průběhu pouhých několika měsíců.

Kromě pracovní síly reportáž BBC dokazuje, že Apple porušuje i své závazky k životnímu prostředí, které veřejně demonstruje např. ve videu zveřejněném letos v dubnu:

Kromě znečišťování oceánu, je jedním z hlavních problémů i ilegální těžba hojně poptávaného indonéského cínu, který by se podle zjištění BBC mohl nacházet i ve vašem iPhonu. Kromě nebezpečných pracovních podmínek našel reportér BBC Richard Bilton na jednom z indonéských ostrovů pracovat v cínových dolech malé děti. „Bojím se sesuvů půdy,“ říká v reportáži dvanáctiletý Rianto, který v dole pracuje se svým otcem.

Podle majitele jedné z hutí Johana Muroda je téměř nemožné zjistit, jestli cín, který Apple později použije pro výrobu svých produktů je legální či není. Tento fakt přiznává i samotné vedení společnosti. I přes to se ale nesnaží změnit svého indonéského dodavatele. Bude prý lepší pokud zůstanou přítomní v regionu a pokusí se situaci změnit přímo na místě.

Prodeje i zisky rostou

Za loňský rok se prodalo celkem 169 milionů iPhonů a 68 milionů iPadů. Apple si tak v průběhu roku 2014 vydělal přes 39 miliard dolarů. Nástupce Steva Jobse, Tim Cook se sice k situaci a zjištění reportérů BBC nevyjádřil, před dvěma lety se ale vychloubal tím, že jeho společnost vykazuje takovou úroveň péče, kterou neviděl u žádné jiné světové korporace. Pokud je to pravda, byla by na tom světová výroba opravdu špatně.

Sdílet:

Hlavní zprávy