Tisíce lidí chtějí okamžitý konec EET. Na tahu jsou senátoři

Petice proti elektronické evidenci tržeb

Tisíce lidí chtějí okamžitý konec EET. Na tahu jsou senátořiNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

V Senátu se diskutovalo o zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Její okamžitý konec totiž požaduje petice, pod kterou se podepsalo téměř 20 tisíc lidí. Zatímco náměstkyně ministra financí Alena Schillerová EET vychvalovala, kritici v čele s předsedou Asociace podnikatelů a manažerů Radomilem Bábkem označili evidenci za nedemokratické restriktivní opatření. Podle nich vede ke zdražování, udávání, otevřené nenávisti a zavírání podniků a rozhodně nenarovnává podnikatelské prostředí. Senátoři se peticí budou zabývat zřejmě na své záříjové schůzi. K EET by měli připravit pozměňovací návrh.

Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová ve středu na veřejném slyšení v Senátu EET obhajovala. „Měli jsme pouze šest měsíců na to, abychom vybudovali robustní systém v boji proti daňovým únikům. Stojím si za tím, že EET funguje,“ uvedla s tím, že díky EET v kombinaci s kontrolním hlášením k DPH se vybralo víc na daních. „Je to účinný nástroj, je to správná cesta,“ dodala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle Schillerové je zákon o EET napsaný správně, je postavený na správných principech, proto výzvu petice na jeho zrušení odmítá. „Nechme zákon vejít v účinnost se všemi jeho fázemi a řešme problémy za pochodu na základě připomínek. Jsme na ně schopni pružně reagovat, jako jsme reagovali na výjimky pro spolky, eshopy. Pojďme se bavit o zkušenostech, jsme vždycky otevření slyšet je,“ řekla.

S argumenty ministerstva financí souhlasili zástupci ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu i Generálního finančního ředitelství. Hospodářská komora zastoupená Ladislavem Minčičem vyjádřila názor, že okamžité zrušení EET by sice bylo špatné, nutné ale je poučit se z chyb a napravit je. „Ďábel je skryt v detailech. Každé opatření by mělo být opatřeno úlevami, vstřícnými opatřeními,“ dodal Minčič.

Pak ale na řadu přišli kritici. Nejplamennější řeč měl Bábek, který obvinil ministerstvo financí z toho, že téměř vše, co o EET říkají, jsou polopravdy, lži a výmysly. „Stát zvolil řešení, které je pohodlné pro něj. Náměstkyně Schillerová a bývalý ministr (Andrej) Babiš se k živnostníkům chovají s despektem, je jim jedno, jestli jsou starší, méně vzdělaní, jestli bydlí na vesnici a mají internet,“ uvedl.

Bábek si vysloužil hlasitý potlesk. Souhlasili s ním ale i zástupci Strany soukromníků ČR nebo předseda Asociace živnostníků, známý řezník, který bojkotuje výrobky Andreje Babiše, Pavel Havlíček. Ve stejném duchu promluvil i Boleslav Buzek, zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET.

Diskuzi se na závěr pokusil shrnout senátor Pavel Štohl (ČSSD). Podle něj by se zákon o EET neměl rušit. „Ale zkusme udělat opatření pro rizikové skupiny. To znamená, že by se stanovila například hranice roční tržby půl milionu korun a tito podnikatelé, kteří by nepřekročili tento obrat, tyto tržby, tak by byli vyňati z elektronické evidence tržeb,“ prohlásil. Debatovat o tom chce s kolegy a připraví pozměňovací návrh.

20 tisíc podpisů za tři čtvrtě roku

„Pod peticí za zrušení zákona o evidenci tržeb je necelých 20 tisíc podpisů, ale platných podpisů je asi 13 tisíc,“ uvedl pro Echo24 její iniciátor a majitel Bezejmenné čajovny na Plzeňsku Ivo Hucl. Ten ji „podal“ do Senátu loni v prosinci s 11 500 podpisy. Petice, které mají více než 10 tisíc podpisů, přitom musí Petiční výbor projednávat v tzv. veřejném projednání za účasti odpovědných ministrů, odborníků a za účasti zástupců petentů.

„Byla to osobní iniciativa. Podle nás zákon postrádá smysl a význam. Je to zavedení nějakého restriktivního normativního předpisu, který ve výsledku nemůže nic přinést. Je možné nastavit podnikatelské prostředí a výběr daní přátelštějším způsobem než zahltit podnikatele systémem, jehož celý provoz si musí hradit,“ prohlásil a dodal, že věří, že se zákon dobere ke změnám.

První vlna EET se spustila k 1. prosinci 2016, kdy začala platit pro hotely a restaurace. Od 1. března 2017 se do EET musely zapojit maloobchodní a velkoobchodní firmy. Třetí fáze má začít 1. března příštího roku a týká se občerstvení nebo farmářských trhů. Čtvrtá fáze od června 2018 zahrne řemeslníky.

Petice za okamžité zrušení EET přitom není jediným občanským bojem proti tomuto nástroji. Sběr podpisů organizuje také Martin Měchura, drobný živnostník z jižních Čech. Ten chce petici předložit do Vánoc. Je na tom prý domluvený s opozičními senátory a poslanci, kteří jeho petici předloží na výborech.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Petice proti EET. Její autor žádá okamžité zrušení elektronické evidence

Občané proti EET. Tisíce jich podepisují petice. Doufají, že Babiš ustoupí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články