Pane Babiši, sázím svůj roční plat proti vašemu, že neříkáte pravdu

Ministrovy údaje o EET

Pane Babiši, sázím svůj roční plat proti vašemu, že neříkáte pravduNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že v hospodách se díky elektronické evidence tržeb (EET) v prosinci minulého roku vybralo o sto procent víc než v předchozím roce. Už teď se ale objevují hlasy, podle nichž jsou takové výsledky nereálné. Například čtenář Echo24 Vlastimil Bartel se chce dokonce s Babišem vsadit o roční plat.

„Jsem ochoten veřejně vyzvat ministra financí, ať se se mnou vsadí o svůj roční příjem proti mému ročnímu přijmu. To je fair, ne? Vsadím se, že za celý sektor pohostinství a hotelů v prosinci 2016 se nevybralo o 100 procent víc daní než v prosinci 2015,“ napsal redakci Echo24 Vlastimil Bartel, který pracuje jako jednatel firmy.

Babiš na čtvrteční tiskové konferenci k EET totiž prohlásil, že ze srovnání prosince 2015 a prosince 2016 vyplývá stoprocentní nárůst. Jeho náměstkyně ještě dodala, že evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard Kč, zatímco před rokem to bylo deset miliard. Podle Babiše představuje deset miliard navíc nepřiznané tržby.

„Babiš hodil do prostoru vějičku o EET, že prý se vybralo o 100 procent víc na daních než před jeho zavedením a už se to tiskne, vysílá v televizi, rozhlase. Přitom je to naprostý nesmysl a doklady nejsou. Jistě se našlo pár jednotlivců, kde to tak mohlo být. Kdyby Babiš řekl, že někde se vybralo o 100 procent víc, tak prosím. Ale to on ne. Z jednotlivostí to zobecnil,“ uvedl Bartel.

Podle něj, až budou za několik týdnů dostupná přesná data, která nebudou tento trend potvrzovat, už nebudou mít tak velkou publicitu. „To bude jen pro experty. Dnes je to pro voliče,“ dodal Bartel.

Číslům nevěří ani velký Babišův kritik Boleslav Buzek, zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET. Ten pro server Aktuálně.cz uvedl, že k dispozici přesná data ještě nejsou. Upozornil také na to, že velké množství podnikatelů si stěžovalo na problémy s evidencí. V systému finanční správy se totiž jejich tržby objevovaly dvakrát.

Úplně přesnou informaci neuvedla už náměstkyně Schillerová. V loňském roce se totiž podle dat Českého statistického úřadu vybralo na 13 miliard, nikoliv deset. Mnoho otazníků je také kolem výpočtu nárůstu.

Jak je to se stoprocentním nárůstem tržeb?

Ministerstvo financí při výpočtu nárůstu tržeb vycházelo z čtyřprocentního vzorku. „Dvojnásobný nárůst tržeb potvrzuje jak vyčerpávající analýza vykazovaných tržeb prosinec 2015 versus prosinec 2016 na čtyřprocentním vzorku restauračních zařízení, tak odhady provedené pro celý segment NACE 55, 56,“ uvedl pro server Echo24 Michal Žurovec z ministerstva financí.

Finanční správa se podrobně zaměřila na náhodný vzorek 1600 restaurací a hotelů, což představuje právě ta 4 procenta subjektů z první vlny, což je podle Žurovce z hlediska statistických zkoumání vysoce vypovídající podíl. „Tento stejný vzorek vykazoval v průběhu prosince 2015 tržby 263,6 milionu Kč a v prosinci 2016 vykazoval tržby 527,4 milionu Kč. To svědčí o dvojnásobném nárůstu vykazovaných tržeb,“ dodal Žurovec. Resort financí ale už neupřesnil, jakou metodou k výběru podniků do vzorku došlo.

Stoprocentní nárůst tržeb dle Žurovce potvrzuje i analýza dat z informačních systémů Finanční správy. Restaurace, hotely a penziony ohlásily v prosinci tržby ve výši asi 20 miliard Kč. Výsledky za prosinec nepodléhají sezónnímu vlivu, proto se dá předpokládat, že za celý rok dosáhly tržby 240 miliard. To je téměř dvojnásobek proti 130 miliardám, které stejné firmy ohlásily v roce 2015.

Ani tento výklad nestojí na zcela přesvědčivých zdrojích. Mluvčí se při údajích za rok 2015 odkazuje na data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Stránky ČSÚ však tvrdí něco jiného. Tržby za rok 2015 dosáhly 141 miliard korun, za samotný prosinec to bylo výpočtem přibližně 13 miliard. O stoprocentní zvýšení tržeb tedy nejde. Přitom není jisté, zda se srovnávají stejná čísla. ČSÚ uvádí ve statistikách „tržby“, EET však reálně eviduje „příjmy“, které v restauracích obvykle bývají o desetinu vyšší.

Čtěte také: Polčák: ‚Babišova čísla jsou potěmkinovskou vesnicí‘

Do EET se zapojilo 43 000 podnikatelů. Odeslali 119 milionů účtenek

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články