1 Oběť kyselinového útoku se angažuje z nemocnice

Polili ji kyselinou. Z nemocnice bojuje proti dalším útočníkům

NOVÉ

Témata: , ,

Studentka Metropolitní univerzity v Manchesteru a modelka Resham Khanová, která se na konci června stala obětí kyselinového útoku, vede přímo z nemocnice mediální kampaň, s níž usiluje o prevenci dalších podobných incidentů. V otevřeném dopise vyzývá ke zpřísnění pravidel pro nákup korozních materiálů. Informoval o tom deník Independent.

K útoku došlo 21. června v londýnské čtvrti Beckton v den jedenadvacátých narozenin Khanové. Útočník John Tomlin tehdy vychrstl kyselinu oknem auta, v němž seděla Khanová ještě se svým bratrancem Jameelem Muhktarem. Oba dva utrpěli vážná poranění obličeje a museli být okamžitě hospitalizováni. Tomlin, který stanul v úterý před soudem, byl obviněn z dvojnásobného těžkého ublížení na zdraví, a nyní setrvává ve vazbě.

Resham Khanová však navzdory svému vážnému stavu nezahálí. 11. července publikovala na svých stránkách otevřený dopis. V něm naléhá na londýnskou policii, aby vydala oficiální prohlášení, v němž útoky korozními látkami odsoudí. Vlastnictví podobných látek by podle Khanové mělo být bez pádného důvodu protizákonné. Po prodejcích dále požaduje, aby zpřísnili regulace pro nákup kyselin. Čtenáře dopisu také vyzývá, aby připojili svůj podpis pod petici, která by koupi kyselin a jim podobných látek zakázala úplně, jestliže by se kupující neprokázal licencí.

Dodává, že útočníci těchto prostředků využívají hlavně proto, že se dají opatřit za nižší cenu. „Pouliční gangy v poslední době vyměnily nože a střelné zbraně za korozní materiály. Proč tomu tak je? Protože kyselinu lze sehnat v obchodech i online za šest a půl libry a zákony týkající se jejich držení jsou vágní.“

Podle Khanové je nyní nejdůležitější, aby se zcela zotavila a aby si už nikdo jiný nemusel projít „peklem, kterým si prochází ona“. „Nemohu jen tak nečinně sedět, zatímco ostatní zůstávají doma ze strachu z toho, co by se ji mohlo přihodit. Jde o problém, který je třeba vyřešit. Nedovolím zemi, v níž jsem vyrostla, aby se jen tak poddala těmto útokům. Strach lidí je oprávněný. Tyto zločiny se skutečně dějí,“ napsala.

Počty útoků kyselinou a „jinými škodlivými látkami“ v posledních letech rostou a znepokojují muslimské obyvatele východního Londýna. Independent uvádí, že za poslední tři roky narostly více než dvojnásobně. V období mezi dubnem 2014 a březnem 2015 jich bylo zaregistrováno 186, za stejný čas mezi lety 2016 a 2017 se uvádí už 397 incidentů.

Petici Khanové zatím podepsalo přes 366 000 podporovatelů. Na podporu modelky běží rovněž na serveru gofundme kampaň, jež si klade za cíl vybrat prostředky na její léčbu. Doteď se jí na účtu sešlo 57 000 liber. Obrovskou podporu má Khanová také na sociální síti Twitter, kde jí řada lidí vyjadřuje svou podporu.

Čtěte také: Britská policie obvinila 16letého hocha po útocích kyselinou

Útok kyselinou v londýnském nočním klubu zranil 12 lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.