Začal Oktoberfest a opět podražil, máz stojí přes 10 eur

Pivní slavnost

Začal Oktoberfest a opět podražil, máz stojí  přes 10 eur 1
Svět
Sdílet:

„Je naraženo!“ zaznělo v sobotu v poledne na Tereziánské louce v Mnichově. Tradičním zvoláním (v němčině „O'zapft is!") byl zahájen 181. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Během dvou týdnů přiláká největší pivní slavnost na světě do bavorské metropole na šest milionů návštěvníků. Milovníci silného piva a bavorské dechovky ale budou letos muset sáhnout hlouběji do kapsy, pivo je totiž nejdražší v historii. Cena za litrovou sklenici, takzvaný máz, v některých pivních stanech poprvé překročila hranici deseti eur (275 korun).

Oktoberfest tradičně začal naražením prvního sudu v obřím stanu rodiny Schottenhamelů. Postaral se o to letos zvolený mnichovský primátor Dieter Reiter, pro kterého to byla premiéra v čestné funkci "prvního narážeče". S nesnadným úkolem zarazit pípu dřevěnou palicí do sudu se vyrovnal bez potíží, stačily mu čtyři údery.

Reiter tak při své premiéře nezůstal příliš ve stínu svého předchůdce Christiana Udeho, který dokázal sudy narazit na dvě rány. Nováčkovi Reiterovi se zřejmě vyplatilo, že na čestnou úlohu se údajně připravoval, aby si neudělal ostudu. Nutno dodat, že Ude byl primátorem Mnichova dvacet let, měl tudíž dost času dovést svou narážečskou techniku k dokonalosti.

Kam na pivo poradí telefon

Zahájení pivního festivalu přilákalo desítky tisíc lidí. Slavnostní příchod v bavorských krojích - ženy v dirndlech a muži v kožených kalhotách - nenarušil ani déšť, který se před polednem přehnal přes bavorskou metropoli. Mezi čestnými hosty nechyběl ani bavorský premiér Horst Seehofer, který také podle tradice jako první ochutnal festivalové pivo.

Po sborovém zvolání "O'zapft is!" a prvním letošním zpěvu tradiční písně Ein Prosit (Na zdraví) se roztočily pípy ve 14 velkokapacitních a 21 menších pivních stanech a daly se do pohybu kolotoče, horské dráhy a další atrakce na festivalové louce. Pro snadnější orientaci v areálu mohou návštěvníci využít téměř 200 aplikací pro chytré telefony. Programy napoví mimo jiné i to, v jakém stanu je právě menší fronta na pivo.

Festival ale dodržel i méně oblíbenou tradici posledních let, opět zvedl ceny. Pivo na Oktoberfestu proti loňsku zdražilo průměrně o 2,6 procenta a v sedmi velkokapacitních stanech stojí už více než deset eur. Cena mázu piva se na Oktoberfestu pohybuje mezi 9,70 a 10,10 eury (267 a 278 korunami).

Miliony eur, stovky opilců 

Samotný festival se postupně proměnil v obří komerční podnik, kde v současnosti hosté utratí stovky milionů eur. Očekává se, že letos stejně jako v předchozích letech návštěvníci na Tereziánské louce vypijí téměř sedm milionů litrů piva.

Řada z nich každoročně přecení své síly a skončí jako „Bierleichen“, tedy něco jako „pivní mrtvola“. Pro tyto případy je na louce zřízena improvizovaná záchytka s patnácti lůžky. Lidí, kteří se zpijí do němoty, jsou podle informací deníku The Guardian každoročně stovky. Rekordní je v tomto ohledu rok 2012, kdy se do paralytického stavu propilo více než 800 lidí.

Netančit na stole a nelehat na trávu

Zábava v pivních stanech, z nichž největší má kapacitu 9992 míst, končí o půlnoci. Zakázáno je přitom tančit na stole a před 18. hodinou by ve stanech neměla hrát ani hudba. Stoeurová pokuta hrozí tomu, kdo by se chtěl veřejně svlékat. 

Stinnou stránkou Oktoberfestu je pro některé návštěvníky problém s toaletami. Pro pány je připravena 878 metrů dlouhá ulička, kde mohou vykonávat svou potřebu. Jak ovšem na svém webu připomíná týdeník Stern, získat pohodlné místo ve stanu není snadné a zvednout se znamená o něj přijít. Proto někteří vykonají akutní potřebu přímo pod stůl. Kromě toho Stern varuje, že ačkoliv louka na první pohled vybízí k tomu si pohovět na zelené trávě, je lepší počkat, až festival skončí. 

Sdílet:

Hlavní zprávy