Kde je ve vesmíru život? Patrně na měsíci Jupitera

NOVÁ STUDIE NASA

Kde je ve vesmíru život? Patrně na měsíci JupiteraNOVÉ
Europa je v pořadí šestý měsíc planety Jupiter. Foto: FOTO: internetové stránky amerického Národního úřad pro letectví a kosmonautiku
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Jupiterův šestý měsíc je podle vědců z NASA dalším adeptem na možnou přítomnost živých organismů. Odborníci jsou přesvědčeni, že pod ledovou krustou měsíce Europa je ukrytý oceán slané vody, která by za určitých okolností přispěla k vytvoření podmínek vhodných pro život. Při procesu takzvané serpentinizace by podle nich byla vytvořena optimální chemická rovnováha. O studii Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) informoval britský list The Independent.

„Europa je v současné době tím nejpravděpodobnějším místem, kde by mohl být nalezen život,“ řekl Robert Pappalardo z NASA. Vědci jsou přesvědčeni, že slaná voda by mohla reagovat se skalami, které na měsíci jsou. Došlo by k procesu zvanému serpentinizace, během kterého horniny podléhají oxidaci a hydrataci.

Na základě informací, které odborníci získali z různých sond, propočítávali také množství vodíku a kyslíku, které by se během procesu uvolnilo. Došli k závěru, že vzniklá chemická rovnováha by byla ideální pro to, aby na měsíci Europa mohl existovat život. Kolem měsíce se nachází také slabá atmosféra tvořená převážně z kyslíku.

NASA se chystá vyslat na měsíc speciální sondu, která by jí obstarala další informace, s nimiž by bylo možné dále pracovat. K jejímu vyslání na Europu ale dojde nejdříve v roce 2020.

Europa je v pořadí šestý měsíc planety Jupiter, který náleží k tzv. galileovským měsícům, neboť ji už v 17. století objevil Galileo Galilei a nezávisle na něm i jeho současník Simon Marius. Měsíc je pojmenován podle jedné z milenek boha Dia, dcery vládce Týru, právě na základě Mariova návrhu.

Čtěte také:

Devátá planeta? Vědci věří v senzační objev

OBRAZEM: Nové snímky z Marsu. To jsou panoramata!

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články