Zemřel Havlův hradní architekt, výtvarník Bořek Šípek

UVNITŘ ROZSÁHLÁ FOTOGALERIE

Zemřel Havlův hradní architekt, výtvarník Bořek ŠípekAKTUALIZOVÁNO 13
Domov
Echo24
Sdílet:

Zemřel světoznámý výtvarník, architekt, designér a vysokoškolský učitel Bořek Šípek. Navrhoval skleněné umělecké objekty i designové kusy nábytku. Bylo mu 66 let. Bývalý partner zpěvačky Leony Machálkové podlehl agresivní formě rakoviny slinivky.

V době prezidentování Václava Havla, konkrétně v letech 1992-2002, působil jako hradní architekt. Podle jeho návrhu vznikly například markýzy nad vstupy do Obrazárny Pražského hradu i hradních kanceláří. S Havlem pojilo Šípka osobní přátelství, loni v říjnu například představil vázu Neuchopitelný šípek, kterou pro něj Václav Havel před lety osobně navrhl.

Reakce kulturní scéna na Šípkovo úmrtí: ‚Zemřel někdo, kdo překračoval meze české kotliny‘

Barokní přístup ke světu

„Nestydím se za nic, co jsem doposud vytvořil,“ tvrdil Šípek, který zrekonstruoval a „přešípkovatěl“ i Havlovu vilu. Jeho osobitý styl, pro někoho možná plný manýr, byl někdy označován za novobarokní sloh. „Mně nejde o barokní tvary, ale spíš o ‚barokní‘ přístup ke světu,“ uváděl sám Šípek, který svůj styl raději označoval jako „fusion“ (fúzi), míchání stylů, určitou hravost i humor. „Nechci dělat to, co frčí momentálně teď, ale to, co teprve frčet bude,“ vyznal se kdysi.

Šípek z počátku o své nemoci, kterou mu lékaři diagnostikovali v roce 2015, příliš nemluvil. Podstoupil experimentální léčbu v zahraničí na klinice v Madridu. Loni v říjnu při zahájení své retrospektivní výstavy v Tančícím domě architekt a designér o svých zdravotních problémech promluvil. Řekl, že to s ním vypadá mnohem lépe než před pár měsíci: „V podstatě jde život dál a uvidíme, kam až půjde.“

Bořek Šípek byl dosud uměleckým ředitelem společnosti Czech Deco Team, sdružení architektů, designérů, výrobců a dovozců designového nábytku, kteří se rozhodli spolupracovat na společných realizacích a přispět k propagaci českého designu.

Po smrti první českého prezidenta se Šípek podílel na projektu Lavička Václava Havla. Navrhl dvě kovová zahradní křesla spojená s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, tedy český národní strom. Tímto jednoduchým a přitom kreativním designem symbolizoval demokratickou otevřenost k dialogu. Šípek svůj návrh pojmenoval ,,Demokratické rozhovory“.

První lavička Václava Havla byla odhalena 3. října 2013 na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu D.C. Následovala lavička v irském Dublinu, v parku de la Ciutadella nedaleko sídla katalánského parlamentu v Barceloně nebo na pražském Maltézském náměstí nedaleko parku Kampa.

Ztráta otce i matky

Šípek měl těžké dětství: v raném věku přišel o otce, v patnácti letech mu zemřela také matka. Jeho vztah ke sklu ovlivnil René Roubíček, významný český sklářský výtvarník, který se stal jeho poručníkem. Šípek emigroval v roce 1968, po absolvování umělecké průmyslovky, společně se svou sestrou do Německa. V Hamburku pak vystudoval architekturu, ve Stuttgartu také filozofii. V roce 1979 získal doktorát na Fakultě architektury na Technické univerzitě v Delfách. Hovořil pěti světovými jazyky.

Na začátku 80. let se Šípek přestěhoval do nizozemského Amsterdamu, kde založil vlastní architektonické a designové studio Alterego. V roce 1990 se vrátil do Prahy a byl jmenován profesorem architektury a designu na VŠUP. V letech 2005–2012 byl děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kde založil zcela nový studijní obor „Environmental Design“.

V roce 1991 Šípek spoluzakládal sklářskou firmu AJETO, aby si na jaře roku 2012 otevřel v Novém Boru vlastní sklárnu – Studio Anežka.

Jako designéra Šípka od 80. let proslavily zakázky pro ikonu světového designu italskou Driade, tvořil ale také pro další významné firmy jako Wittmann, Swarovski, Leitner či Quartet v Rakousku, švýcarskou Vitra nebo Sévres a Saint-Gobain ve Francii.

Jeho práce jsou k vidění ve světových galerií a muzeí – namátkou v New Yorku, Paříži, Amsterdamu, Tokiu, Šanghaji, Londýně či Soulu. Jeho díla ale mimoto vlastní mnoho slavných osobností jako například Bob Dylan, Mick Jagger, Bob Dylan, Karl Lagerfeld nebo Jean Paul Gautier.

Z dlouholetého vztahu se zpěvačkou Leonou Machálkovou měl třináctiletého syna Artura. Kromě něj se Šípkovi v manželství s nizozemskou choreografkou Hillary Udenovou narodili ještě synové Milan a Dalibor.

Retrospektivní výstava v Tančícím domě

V Tančícím domě aktuálně probíhá retrospektivní výstava Bořka Šípka, která potrvá až do 28. února 2016. Umělecká galerie Art Salon S zde uvádí výstavu názvanou Out Of Limits, jejíž součástí je instalace téměř 200 děl od skleněných uměleckých objektů až po designové kousky limitovaných kolekcí, které autor vytvořil během různých obdobích své celoživotní tvorby.

K vidění zde jsou vázy, mísy, karafy, skleničky, lustry, porcelánové hrnečky, misky, talíře, židle, křesla, stoly, skříně, knihovny, lampy či svícny. Součástí výstavy je také váza s názvem Neuchopitelný šípek.

Čtěte také: Oxford má Havlovu Lavičku i Sekyrův dům

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články