Mezi oběťmi útoku v Istanbulu byl i lékař, jehož syn byl členem IS

Teroristický útok v Istanbulu

Mezi oběťmi útoku v Istanbulu byl i lékař, jehož syn byl členem ISNOVÉ
Vyšetřovatelé ohledávají místo činu Foto: FOTO: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Mezi 41 oběťmi úterního teroristického útoku na istanbulském Atatürkově letišti je i tuniský lékař. Do Turecka přiletěl, aby se setkal se synem, který se přidal k organizaci Islámský stát (IS). Chtěl se ho pokusit přesvědčit, aby se vrátil domů. S odvoláním na tuniská média o tom informovala agentura Reuters. Podle tureckých úřadů patřili tři sebevražední atentátníci z letiště právě k IS, který ovládá části Sýrie a Iráku.

Smrt pediatra tuniské vojenské nemocnice generála Fathího Bajúda při atentátu potvrdilo už i tuniské ministerstvo obrany. Podle místních médií se do Turecka vydal, aby se sešel se svým synem a pokusil se ho přesvědčit, aby opustil organizaci Islámský stát.

Bajúdův syn se podle tuniských médií k islamistům přidal spolu se svou přítelkyní před několika měsíci poté, co oba přerušili v Tunisku studium medicíny. Podle zdroje agentury Reuters z tuniského ministerstva obrany mladého Bajúda zadržely nedávno turečtí vojáci na jihu země u hranic se Sýrií.

Tunisko je jedinou zemí, které Arabské jaro v roce 2011 přineslo demokracii. Tunisané tehdy povstali proti režimu autoritářského tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího.

Nezaměstnanost v severoafrické zemi však nadále zůstává vysoká; mezi mladými lidmi je až třicetiprocentní. Kvůli loňským teroristickým útokům na muzeum Bárdá v Tunisu a na letovisko Súsa navíc země zaznamenala značný odliv turistů. Na příjmech z cestovního ruchu je přitom závislá. K oběma atentátům se přihlásila organizace Islámský stát.

Tunisko je také jednou z hlavních „zásobáren“ Islámského státu. Do bojů v Sýrii a Iráku ze země odešlo kolem 3500 převážně mladých lidí.

Čtěte více: VIDEO: Lidé na letišti utíkali před střelbou, pak se ozval výbuch

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články